Z Rychnova do Hodkovic nad Mohelkou

Rychnov u Jablonce n. N. - Košovy - pomník R. Felgenhauera - Kopanina (4 km) - hrad Frýdštejn (5,5 km) - Bezděčín (7 km) - Bezděčínské skály (8 km) - Hodkovice, ČD (10 km). Prodloužením do Sychrova přibude cca 9 km.

Na konečné MHD v Rychnově vyhledáme žluté značky a vydáme se po nich směrem na Kopaninu. Projdeme Pelíkovickou a následně Košovskou lipovou alejí. V obou případech se jedná o významné krajinné prvky. Poté, co mineme několik stavení osady Košovy, odbočují žluté značky doleva ke Kopanině. Ještě předtím doporučujeme navštívit pamětní kámen rychnovského malíře Richarda Felgenhauera. Spolek přátel Rychnova ho na místě s krásným rozhledem dal postavit v roce 1995 při příležitosti 100. výročí umělcova narození. Nachází se u neznačené polní cesty vpravo od silnice.
Rozhledna na Kopanině letos oslaví již 114. narozeniny, nedivme se tedy, že se na ní projevuje určitá sešlost věkem. Přesto stojí za to si dojít do blízkého stavení pro klíč a na věž vystoupit, neboť kruhový výhled patří k nejlepším v našem kraji. Musíme však počítat s vratnou zálohou 100 korun za půjčení.

Z Kopaniny cesta klesá k hradu Frýdštejn. Jeho počátky sahají až do 14. století, ale již od 16. století není obýván. Věž o průměru 9 m má výšku 15 m a slouží dnes jako originální vyhlídka. Hrad je otevřen denně kromě pondělí (10 - 17 hodin) od května do října. Obec Frýdštejn, v jejímž majetku se zřícenina nachází, o památku vzorně pečuje.

Další část navržené trasy není značená a vyžaduje trochu improvizace. Nejprve dojdeme do středu obce, odkud pokračujeme po silnici do Bezděčína. Severně od vsi brzy zahlédneme první pískovcové věže. Přiblížíme se k nim kolem objektů bývalého kravína v tzv. Bezděčínské bráně. Vpravo od ní se tyčí nápadná Bezděčínská a Sestroňovická věž, avšak my se vydáme doleva ke skalám Kvočny (viz nahoře). Jednotlivé útvary se dají obejít po vyšlapaných stezkách, přičemž si můžeme prohlédnout směry horolezeckých výstupů.

K hodkovickému nádraží ČD se pak dostaneme po okraji lesa a následně po silnici. Hned za železničním viaduktem k němu vede pár schůdků. A komu by se náš výlet zdál být příliš krátký, může přes Hodkovice pokračovat třeba do Sychrova.

(os)

Doporučujeme mapu KČT č. 20 - 21, Jizerské hory, 1 : 50 000.

Vytvořeno 30.4.2008 14:05:03 | přečteno 3014x | Petr Vitvar
load