Počátek nové muzikantské tradice v ulicích města

Poslední májovou neděli se jablonecké ulice, náměstí a pěší zóna promění v jedno velké jeviště. Celé tři dny bude město patřit hudbě, tanci a divadlu. V rámci 1. Festivalu základních uměleckých škol Libereckého kraje budou veřejnosti pod širým nebem představovat své nevšední dovednosti mladí umělci z celého regionu.

Ředitele jablonecké ZUŠ Víta Rakušana jsme požádali, aby nám festival popsal a vysvětlil, proč vznikl a kde se zrodila první myšlenka.

S nápadem uspořádat velké setkání základních uměleckých škol přišel v loňském roce ředitel liberecké ZUŠ Tomáš Kolafa. Námět jsem tehdy přijal s nadšením a hned začal s kolegy pracovat na přípravě. Smyslem setkání je představit a vyzdvihnout přednosti systému základního uměleckého vzdělávání v České republice a upozornit na jeho jedinečnost v podmínkách zemí Evropské unie i mimo ni. Je až neuvěřitelné, kolik výjimečných aktivit se na ZUŠ provozuje.

Jedná se o 1. ročník festivalu, hodláte tím v Jablonci založit novou tradici?

Festival je, pokud vím, první aktivita svého druhu v našem kraji. Jablonec se tak stává prvním městem Libereckého kraje, kde se ZUŠky tímto způsobem setkají. Prvenství v tomto ohledu zákonitě provází určitá nezkušenost. Věříme ale, že se organizačně náročnou akci podaří připravit tak, aby byla dobrým základem dalším budoucím reprízám. Byli bychom rádi, kdyby první ročník inspiroval další větší města v kraji k pravidelným setkáním. Určitě se pak festival za nějaký čas do Jablonce zase vrátí.

Kolik škol a z jakých měst se festivalu zúčastní?

V našem kraji je dohromady dvacet ZUŠek. Jsou mezi nimi jak školy velké, čtyřoborové, tak docela malé - třeba jen se dvěma uměleckými obory a několika desítkami žáků. Každá z nich má však co nabídnout, a proto jsou festivalové aktivity pestré. Kromě velkých měst jako je Liberec, Jablonec n. N., Česká Lípa nebo Turnov se aktivně zapojí i řada menších. Přivítáme účastníky ze Železného Brodu, Tanvaldu, Jablonce nad Jizerou, Žandova, Cvikova, Českého Dubu, Doks, Mimoně, Nového Boru, Lomnice nad Popelkou, Semil, Nového Města pod Smrkem, Frýdlantu v Čechách a Jablonného v Podještědí.

Kdo je garantem celého projektu?

Hlavním pořadatelem je Základní umělecká škola Jablonec nad Nisou. Jejím úkolem bude zajistit veškeré organizační náležitosti. Pokud jde o finanční zabezpečení, našel festival velkou podporu u Libereckého kraje a města Jablonec nad Nisou. Osobní záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Libereckého kraje Antonín Schäfer a místostarosta města Jablonec Petr Vobořil.

Co z programu bychom si určitě neměli nechat ujít?

Naší snahou je, aby všechna festivalová vystoupení byla zajímavá a našla své diváky. Jsme rádi, že nás přijede podpořit Pavlína Filipovská, která festival zahájí a nebude chybět ani při jeho závěrečném Galakoncertu v Městském divadle. Dobrým tipem je i vystoupení Krátkého a úderného divadla v úterý 27. května od 20 hodin na Mírovém náměstí. Náš festival je otevřený - nabízí tedy divákům volné vstupy na všechny festivalové akce.

Jakou další akci budete připravovat po festivalu?

Doslova v plenkách jsou teď přípravy budoucího muzikálu. Rádi bychom se pokusili o širší průřezový projekt, který by spojil práci všech uměleckých odvětví, která máme k dispozici. Muzikál se k tomu doslova nabízí. Chceme pro něj najít námět, který se bude vázat k našemu městu. I proto jsme mu dali pracovní název Jablonecký příběh.

(kv)

Vytvořeno 30.4.2008 14:06:13 | přečteno 2316x | Petr Vitvar
load