Hostince a sport

O starých jabloneckých hospodách

Spojení hospod a sportu? Na první pohled se taková vazba může zdát podivná, ale kde jinde se slaví velká vítězství a zapíjejí hořké porážky? Kde se probírají šance jednotlivých klubů a tipují sázky? V tom je přeci úloha hospod nezastupitelná.

Střelnice - cvičiště jabloneckých ostrostřelců

Za nejstarší místní sport lze za určitých okolností považovat střelbu. Jablonecký střelecký spolek byl založen už roku 1760, i když jistě ne jako sportovní klub. Později se jeho sídlem stal prostor nynější Střelnice. V roce 1869 byl spolkem zakoupen pozemek, na kterém byl dle plánů arch. Marasse postaven objekt střelnice. Základní kámen byl položen 8. května 1870 a přesně po roce došlo k jeho slavnostnímu otevření.
Po přestavbě roku 1888 přibyla střelecká stanoviště, roku 1890 byl založen park, dvě prostranství pro konání zábav, hudební pavilon a šenk s kuželnou. V roce 1900 vznikl na Střelnici ovál s klopenou cyklistickou dráhou a v jeho středu prostor pro cvičení. Po roce 1918 byl ale střelecký spolek zakázán. Až v roce 1927 zřídil na Střelnici klub míčových her fotbalové hřiště. Do současnosti se však zachoval název Střelnice svědčící o pestré a bohaté minulosti tohoto místa a především o jeho původním určení.

Novoveské koupaliště - historická pohlednice, obrázek se otevře v novém okněNovoveské koupaliště

K dalším jabloneckým zajímavostem se řadí místo poblíž starokatolického kostela. Nejdříve bylo na Novoveském potoce vybudováno kluziště „Jabloneckého bruslařského spolku“. Autorem projektu byl místní stavitel Oskar Corazza, zemní a stavební práce pak provedla spřízněná stavební firma Florian Corazza spolu s dalšími jabloneckými podniky.

Pozdější koupaliště o rozloze 12 000 m2 mělo i elektrické osvětlení. Ostrůvek uprostřed sloužil v létě jako půjčovna lodiček a v zimě se zamrzlá plocha nadále proměňovala v kluziště. Hrála se zde i hokejová utkání, uskutečnily se tu krasobruslařské soutěže a exhibice. Pamětníci vzpomínají na slavné hokejové utkání s Kanaďany v roce 1947. Po roce 1945 využívali okolí koupaliště též jablonečtí lehcí atleti. Jako zázemí sportovců a návštěvníků sloužila také tady dobře vybavená restaurace.

Hotel Břízky, obrázek se otevře v novém okněBřízky

Mšenský občan Karl Hübner z čísla popisného 57 věnoval v květnu 1908 obci pozemek za účelem pořádání lidových slavností. Již 2. srpna zde místní spolky uspořádaly při příležitosti 60. výročí panování císaře Františka Josefa I. velkou veselici.

V letech 1911 - 1912 zde dal místní „Výsadbový a okrašlovací spolek“ postavit výletní pohostinství a hotel Břízky. Název byl odvozen od březového hájku, jenž se zde nacházel. Budově bylo přiděleno popisné číslo 310 a prvním hoteliérem se stal Karl Hawel.

Okolí bylo upraveno jako přírodní park, který byl doplněn hudebním altánem a tanečním parketem. Břízky se na řadu desetiletí staly místem pro konání slavností, zábav i sportovních utkání. Od roku 1913 se zde scházeli jablonečtí fotbalisté, jejichž klub získal nedalekou louku.

V roce 1925 byl v místě zvaném dříve „Zillertal“ postaven lyžařský můstek, který byl hned následující zimu uveden do provozu. Mnohem později byly na skokanském dopadu několikrát pořádány motocyklové závody v jízdě do vrchu. Ještě dnes místní vědí, kam půjdou, vyrazí-li na procházku „k dopadu“.

Václav Vostřák

Vytvořeno 30.4.2008 14:05:20 | přečteno 4460x | Petr Vitvar
load