TJ Bižuterie - oddíl KABU

TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou je jednou z největších tělovýchovných jednot Libereckého kraje. V sedmnácti sportovních oddílech sdružuje více než 1650 členů. Jedním z největších a nejaktivnějších je se svými 420 členy oddíl KABU.

Sportovci oddílu KABU se scházejí v nové moderní tělocvičně, jejíž součástí je posilovna. Kompletní zázemí pro potřeby oddílu vybudovala vlastními prostředky mateřská TJ Bižuterie v Pražské ulici 20. Funkci předsedy zastává od roku 1990 Ondřej Musil.

Klub asijských bojových umění TJ Bižuterie vznikl v roce 1986 jako oddíl karate. V té době cvičilo prvních 35 členů sportovní karate stylu Shotokan dvakrát týdně v tělocvičně v ZŠ v Mozartově ulici. Po prvních letech se dostavily i první sportovní úspěchy ve formě žákovských a dorosteneckých titulů přeborníků Severočeského kraje. Záhy již malá tělocvična nestačila.
Po roce 1990 navázal oddíl kontakty v zahraničí a podařilo se k nám pozvat špičkové instruktory, a to nejenom karate. Proto se oddíl přejmenoval na KABU TJ Bižuterie. Mezi nejvýznamnější učitele patří např. Franz Braun ze SRN, Steve Rowe z Velké Británie, španělský trenér Antonio Oliva Seba či Joe Thambu z Austrálie, ale i řada dalších. Většina z nich se výrazným způsobem zapsala do historie KABU.

V našem klubu vyrostla celá plejáda sportovních osobností. V minulosti to byla například Gábina Honzigová a Klára Dvořáková, několikanásobné medailistky z mistrovství ČR. V současné době je Filip Melík několikanásobným mistrem České republiky v několika svazech bojového umění, Štěpánka Šindelářová vybojovala 3. místo na ME 2006 a 3. skončila i na MS 2006. Martin Fořt se stal mistrem světa v kata v roce 2004 v kategorii žáků a v roce 2006 mistrem světa v disciplíně kata v kategorii dorostu. Máme i bronzové družstvo z mistrovství Evropy 2006 ve složení Martin Nožička, Robert Musil a Tomáš Lexa. Mezi výrazné osobnosti klubu patří Radek Šikola, mnohonásobný mistr ČR v Shaolin Kempo, ale i Petr Novák, nositel 3. danu Aikido.

KABU TJ Bižuterie se však nevěnuje pouze vrcholovým a výkonnostním sportovcům. V jeho řadách si můžete zacvičit bojová umění Aikido, Shaolin Kempo, Tai Chi Chuan, karate, základy Kick boxu v rekreační podobě. Máte možnost získat dobrou fyzickou kondici i naučit se bránit a hlavně se začlenit do bezvadného kolektivu. V oddíle nyní pracuje šest zkušených trenérů pod metodickým dohledem hlavního trenéra Ondřeje Musila. Ten je zároveň reprezentačním trenérem Českého svazu karate a je nositelem 6. danu karate, 5. danu Aikido a 5. danu Shaolin Kempo, což jsou nejvyšší technické stupně v České republice.

Klub každoročně pořádá mezinárodní Velkou Cenu města Jablonce, dále je pořadatelem mezinárodní Letní školy bojových umění, konané na Jizerce. O její rostoucí popularitu se postarala i série pořadů, které zde natočila Česká televize.

Vytvořeno 9.5.2007 14:41:19 | přečteno 8202x | Petr Vitvar
load