Jizerskými lesy k hejnickému chrámu

Bedřichov - Nová Louka (3 km) - Hřebínek (6,5 km) - Rauscheckova cesta - údolí Velkého Štolpichu (10 km) - vodopád Štolpichu (11,5 km) - Ořešník (13,5 km) - Hejnice, kostel (16,5 km) - Hejnice, ŽST (17 km).

Jarní proměny lesů patří k nejpůsobivějším obdobím v Jizerských horách. Proto náš tip na pěší vycházku směřuje napříč horami, kdy první část vede mladými smrkovými hvozdy, druhá starými bučinami.

Výlet začíná na konečné linky č. 1 MHD v Bedřichově. Kolem malé přehrady se vydáme po žlutém značení po známé lyžařské magistrále směrem na Novou Louku. Z bývalé sklářské osady zde do současnosti zbyl jen oblíbený lovecký zámeček, kdysi sídlo huťmistra, později přestavěné pro potřeby vrchnosti. Skelná huť tady dýmala v letech 1756 - 1817.
Po opuštění klidné lesní enklávy nás bude delší čas provázet zelené značení. Mineme křižovatku U Gregorova kříže a Hejnickou cestou dojdeme na známé rozcestí zvané Hřebínek (občerstvovací kiosek). Název Hřebínek je sem vlastně přenesený, původně patřil blízkému, skutečnému „hřbítku . Jenže pojmenování se již natolik vžilo, že na nápravu nelze pomýšlet.

Z Hřebínku naše trasa klesá údolím Malého Štolpichu po tzv. Rauscheckově cestě. Brzy se vlevo otevřou rozhledy na svahy Zadního a Předního Divočáku a před námi též do údolí až k Novému Městu pod Smrkem. Cesta lemovaná staletými buky a mohutnými skalami prudce klesá až do údolí Velkého Štolpichu, k rozcestí Nad Ferdinandovem. Nad našimi hlavami se zvedají skalnaté a divoké srázy Ořešníku korunovaného vrcholovým křížem.

Odtud je to asi půl hodiny do kopce až k vodopádu Velkého Štolpichu. Až k druhému mostu půjdeme po legendární Štolpišské silnici dokončené v roce 1891. Spojovala Ferdinadov se Smědavou. Hukot horské bystřiny s mnoha kaskádami a obrovskými balvany v řečišti tvoří kulisu naší cesty.

Od vodopádu se červeně značená stezka vine vzhůru k Ořešníku. Vyhlídkové skalisko je dostupné od roku 1898, kdy dal hejnický odbor horského spolku vytesat strmé schodiště opatřené zábradlím. Rozhled na okolní hory a Frýdlantsko je velkolepý.

Po sestupu do Hejnic můžeme výlet ukončit prohlídkou baziliky Navštívení Panny Marie, popř. ve výstavní síni nacházející se v bývalém františkánském klášteře. Na nádraží ČD je to odtud asi 10 minut.

(os)

Vytvořeno 9.5.2007 14:41:54 | přečteno 3403x | Petr Vitvar
load