Radnice psala historii

David Vávra ocenil monumentální a vznosnou architekturu jablonecké radnice vzpínající se ve složitém terénu už ve svých Šumných městech. Poslední číslo prestižního časopisu Architekt v recenzi na publikaci Jablonecká radnice 1931 - 1933 a encyklopedii Historické radnice Čech, Moravy a Slezska vyzdvihuje, že tato stavba píše moderní urbanistické dějiny.

Podle Michala Janaty, recenzenta časopisu Architekt, město Jablonec nad Nisou vyniká sympatickou aktivitou ve zpřístupňování architektonických děl široké veřejnosti ve výborně textově i výtvarně pojatých publikacích. „Neznám jiné město v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jež by s takovou mírou patriotického entuziasmu propagovalo své vlastní architektonické kvality,“ píše Michal Janata.

Taková chvála těší, zvlášť, když se město jeví dodnes urbanisticky místem zaslíbeným. Není mnoho měst, která by se mohla podobným způsobem prezentovat. Jablonec se kromě svého slavného rodáka, architekta Josefa Zascheho, může pochlubit dalšími jedinečnými autory, kteří zde realizovali své projekty. Velikánem se stal i Karl Winter, autor nové jablonecké radnice. Podrobně doložená architektonická soutěž z roku 1929 ukazuje, o kolik přečníval své tehdejší konkurenty. Pro představu - asi jako Jan Kaplický se svým letenským blobem.

To, že stavba, jež píše dějiny českého urbanismu, skutečně vznikla, je zásluhou osvíceného jabloneckého starosty Karla R. Fischera i občanů, kteří ji v letech 1931 - 1933 podpořili. Jablonečanům díky tomu odkázali skvost, na který mohou být právem hrdí.

(pb)

Vytvořeno 29.3.2010 10:18:00 | přečteno 3654x | Petr Vitvar
load