Přejeme vypečené čarodějnice

Úvodník

Duben je veselý měsíc. A nemám na mysli jen kvůli aprílu!

Jestli bych neměl rovnou začít zaručenou zprávou, že teplo bude za hubičku, nebo úplně zadarmo? Přeci jenom „duben za kamny budem“! Ale raději ne… Kolem tepla se toho ještě v rámci předvolebního boje napíše a navykládá až až!

Od druhé poloviny měsíce budou náměstí zaplněna mítinky, rohy oblepené plakáty se sliby, že jeden otočí státní kormidlo doleva, druhý doprava a třetí pojede rovně. Jsou ale témata, kde se shodnou všichni. A je smutné, že o těch se nikdy moc nepíše. Škoda! Přichází ale šance, že Jablonec po letech zase získá své poslance. Pomozte v tom jabloneckým kandidátům a zakroužkujte je. Označte Jablonečáky, dejte jim preferenční hlasy na lístku strany, pro niž se rozhodnete. Má to smysl a naši poslanci v budoucnu přinesou městu ovoce.
Ještě se nevzpamatujeme z aprílových žertů a rozmarů počasí a už tu budou Velikonoce. U nás se, bohužel, moc vážně neprožívají. V občanském životě se smrskly na velikonoční trhy coby připomenutí folkloru, pletení či nákup pomlázky a na pondělní koledu. Invazi čokoládových zajíčků a vajíček rozebírat nebudu.

To u našich sousedů za horami a Nisou je tomu jinak. V Polsku jsou Velikonoce církevním svátkem a to se přenáší do běžného života. Teprve po svátcích opět ožije zábava, která ustala o Popeleční středě. Jinak se slaví i v Lužici. Nejzajímavější bývá budyšínská Velikonoční neděle. Z města i okolí vyjíždějí průvody desítek nazdobených koní se svátečně oděnými Lužickými Srby. Objíždějí vsi, zpívají tradiční písně a žehnají polím. Podívat se na ně jezdí lidé z blízka i daleka. Koně se často dovážejí až od Hamburku! Pro děti je zase určeno koulení vajíček. Při pěkném počasí si tam můžete udělat zajímavý výlet!

Duben bývá též měsícem vyúčtování. Pro nájemníky služeb za loňský rok, pro město škod po zimě. Ty na silnicích jsou letos přímo děsivé. Jako správní hospodáři ale prověříme kvalitu oprav překopů silnic a kde to půjde, budeme reklamovat. Ožijí také stavby, které se s příchodem zimy zastavily, dokončena bude zastávka Jablonec - centrum. A v jarním sluníčku snad budeme moci konečně využít i nový in-line areál pod ulicí F. L. Čelakovského.

Jak duben vesele začal, tak i skončí: čarodějnicemi! Letos asi budou obzvlášť vypečené. Dříví totiž máme z říjnového polomu více než dost. Nad přehradou se zase rozzáří oblíbený ohňostroj. Takže snad už jen zbývá popřát, aby i letos zůstali hasiči bez práce.

Lukáš Pleticha
místostarosta

Vytvořeno 29.3.2010 10:17:31 | přečteno 3211x | Petr Vitvar
load