Míst ve školkách přibývá

Ve středu 7. dubna proběhnou v Jablonci nad Nisou zápisy do mateřských škol. Pro rodiny je to jistě důležitý okamžik. Pokud se dítě do školky nedostane, návrat matky nebo otce do zaměstnání bude složitý. Město se proto snaží vycházet rodinám vstříc a kapacitu školek zvyšovat. Za poslední dva roky přibylo ve školkách 130 míst, takže v příštím školním roce mohou pojmout 1 443 dětí. Na otázky odpovídá místostarosta Petr Vobořil.

V některých městech se v mateřských školách poslední dobou doslova svádí boj o místo. Jak je tomu u nás v Jablonci?

Nejsme na tom zdaleka tak špatně jako například v Praze. Řekl bych i lépe než třeba v sousedním Liberci. Přesto se snažíme počet míst ve školkách postupně navyšovat. V září 2008 byla zprovozněna nová třída MŠ v kokonínské základní škole, která nabídla místo 20 dětem. O rok později řešila situaci podobně i MŠ Havlíčkova, kde rovněž otevřeli jednu třídu pro 20 předškoláků v základní škole na Žižkově Vrchu. Tento experiment se setkal s velmi dobrým ohlasem rodičů i dětí. Předškoláci se tak nenásilným způsobem připravují na školu a zvykají si na nové prostředí. A letos v únoru přibylo dalších 15 míst v MŠ Husova a od září začne fungovat nová školka v ulici Vítězslava Nezvala v Jabloneckých Pasekách.

Do nové MŠ v ulici V. Nezvala mohou tedy rodiče zapisovat své děti stejně jako do jiných školek?

Přesně tak. Do konce tohoto školního roku bude školka sloužit jako náhradní zařízení pro děti z MŠ Hřbitovní, která nyní prochází rekonstrukcí. Od září bude fungovat jako každá jiná a nabídne 75 nových míst. Má příjemnou polohu blízko lesa a zároveň v dosahu MHD, takže jsem přesvědčený, že rodiče tuto novinku přivítají.

Stihne se mateřská škola ve Hřbitovní ulici opravit do začátku nového školního roku, aby se do ní děti mohly vrátit?

Ano, rekonstrukce se stihne. Rodiče mohou bez obav děti do školky zapsat. Malou komplikací v tuto chvíli je jen to, že k samotnému zápisu musejí přijít do budovy v Polní ulici 10.

Čím se jednotlivé školky liší? V Jablonci nad Nisou jich máme celkem devatenáct…

V zásadních věcech se většina našich školek neliší - pracují s dětmi v kolektivu, připravují je na základní školu, tráví s nimi čas venku, často i mimo školku. Výjimkou nejsou výlety na hrady či zámky, do Jizerských hor, lyžařské nebo plavecké kursy. Bohatá je i nabídka činností přímo ve školkách - výtvarné kroužky, zpívání, angličtina, němčina, keramika nebo gymnastika. V tomto směru je nabídka v jednotlivých školkách různá. Ředitelky MŠ rády poskytnou rodičům potřebné informace, poslouží vám též internetové stránky.

Samozřejmě, že výrazněji se liší Mateřská škola speciální v Palackého ulici, která se stará o děti s logopedickými vadami, tělesným postižením apod. Další specifickou školkou je MŠ ve Vrkoslavicích, kde pracují s dětmi podle metody Montessori. Odlišuje se nejen přístupem k dětem, ale třeba i pomůckami.

Začátkem roku získalo osm jabloneckých školek právní subjektivitu - osamostatnily se. Poznají rodiče nějakou změnu?

Zásadní změnu ne. Důvodem osamostatnění je snaha více si organizovat chod školky dle vlastních představ, klást důraz na výše zmíněné odlišnosti. Například MŠ v Lovecké ulici rozvíjí spolupráci s německou školkou a výuka němčiny je tady propojená se vzájemnými návštěvami dětí na obou stranách hranic. Pokud jde o zápis, všechny jablonecké školky ho mají ve stejný den (7. dubna), takže v tomto ohledu rodiče žádnou změnu nezaznamenají.

Jakých změn by si naopak rodiče všimnout mohli?

Pevně věřím, že ocení navyšování míst a postupné opravy školek. V některých budovách bylo například nevyhovující sociální zařízení. A na jaře začnou znovu v plném rozsahu sloužit zahrady, které nedávno prošly rekonstrukcí a byly vybaveny novými prolézačkami, domečky, houpačkami… To se podařilo díky dotaci z Norských fondů.

Na závěr otázka, která trápí hlavně rodiče nejmenších dětí. Budeme mít v našem městě jesle?

V areálu nemocnice se během letošního roku postaví nová mateřská škola, kam bude možné přijímat děti již od 2 let. Otevření plánujeme na první školní den roku 2011. Zápis proběhne v pozdějším termínu než v ostatních jabloneckých školkách a bude ho zajišťovat MŠ v Jugoslávské ulici. Přijímáním dětí mladších tří let se snažíme přizpůsobit současnému trendu mezi rodiči, z nichž část usiluje o rychlý návrat do práce.

(red)

Vytvořeno 29.3.2010 10:17:55 | přečteno 2634x | Petr Vitvar
load