Putování časem s Josefem V. Scheybalem

Není mnoho měst v České republice, která se mohou pochlubit tak širokou nabídkou vlastivědné a regionální literatury, jako Jablonec n. N. A nedávno do této řady přibylo další dílo. Tentokrát se jedná o titul, který se od těch předchozích odlišuje nejen námětem a svým rozsahem, ale i kvalitou zpracování. Publikace nese název „Josef Václav Scheybal s podtitulem: „Kresby a akvarely z Jizerských hor, Jablonecka, Podještědí a Pojizeří“.
Nápad vydat monografii Josefa V. Scheybala nebyl ničím novým. Vznikl již před několika lety, k vydání však z různých důvodů nedocházelo. Myšlenka naštěstí zcela nezapadla a nakonec se její realizace ujalo město. Knihu sestavil a slovem doprovodil Jan Strnad, vydavatelem je město Jablonec nad Nisou, finančně na ni přispěl Liberecký kraj.
Již v prosincovém vydání Jabloneckého měsíčníku jsme Josefu V. Scheybalovi věnovali medailon nazvaný „Návštěva ve staré faře , ve kterém jsme zmínili jeho dílo a význam. Nezapomněli jsme v něm ani na přínos autorovy manželky Jany Scheybalové, jež od loňského roku již také není mezi námi. Psát o Scheybalově díle a významu tudíž znovu nebudeme a namísto toho si blíže představíme novou knihu.
Několik úvodních stran zavede čtenáře do světa J. V. Scheybala; životopisná data, mezníky v jeho životě, úspěchy střídané neúspěchy, vývoj osobnosti… Na dalších téměř 230 stranách pak nacházíme dokonalé reprodukce Scheybalových grafik a akvarelů. Jejich prostřednictvím se přeneseme do vzdálené i bližší minulosti, na místa nám dobře i méně známá. A kolikrát nám až obrázek otevře oči a sdělí, co jsme při naší vlastní návštěvě nepostřehli nebo přehlédli, kolik detailů nám uniklo. Prohlížení Scheybalových obrázků v nás vzbuzuje zájem a chuť ta místa spatřit na vlastní oči, inspiruje nás k osobnímu poznávání. Škoda jen, že řadu z nich už najít nemůžeme, protože dávno zanikla.
Velká část reprodukovaných obrazů je tematicky spojena s Jizerskými horami: Hejnice, Jizerka, holé stráně kolem Smědavy, okolí Janova či Bedřichova, Jablonecko… Vyniká též Scheybalova záliba v malování cest, potoků, lesních interiérů, stromů nebo pouhých pařezů.
Druhá polovina obrázků je věnována zbývajícím oblastem, jež jsou vyjmenovány v podtitulu knihy. Lidové stavby, roubené chalupy, architektonické prvky, díla kameníků a tesařů, ale i život na venkovském statku či práci v driketě - to všechno zde najdeme. Naproti tomu textů je v knize jen minimum - autor jakoby nechtěl prohlížejícího rušit nadbytečnými slovy. Část z nich tvoří citáty z deníkových zápisků Josefa V. Scheybala. Vyjadřují nálady a důvěrné pocity autora, tak jak si je zaznamenával jen sám pro sebe, neboť nemohl tušit, že některé budou jednou publikovány.
V doslovu knihy se dočteme: „Tato kniha vychází jako připomínka výtvarného díla Josefa V. Scheybala v roce nedožitých 80. narozenin. Vydání alba reprodukcí kreseb a akvarelů je v prvé řadě výrazem úcty k jeho výtvarné tvorbě. Publikace je zároveň umělecky ztvárněnou vlastivědou bez velkých slov…“
Dále autor pokračuje: „Tajemství Scheybalova osobitého pohledu na svět spočívá v tom, že byl umělcem i badatelem, vědcem i milovníkem. Viděl povrch věcí, kterým dobře rozuměl, ale viděl i pod povrch věcí, neboť k nim měl hluboký a upřímný vztah.“
Připojeny jsou přehledy životopisných dat, výstav a publikační činnosti a také medailon věnovaný manželce Janě Scheybalové. Nechybí stručné resumé v němčině a angličtině.
Kniha, jež vyniká pečlivou grafickou úpravou, kvalitním papírem a tiskem, vyšla nákladem pouhých 1500 výtisků a má 264 stran. Od začátku dubna si ji můžete za 499 korun zakoupit v Jabloneckém kulturním a informačním centru. Nepochybuji o tom, že bude patřit k pokladům každé knihovny.
(os)