Zvířetice - hrad s rozpůlenou věží

Vlakem do Bakova nad Jizerou (město). Bakov - Podhradí (2 km) - Zvířetice (2,5 km) - zpět Podhradí - Malá Bělá - (5 km) - Nová Ves (6 km) - Rečkov (7 km) - Klokočka (8,5 km) - Maníkovice(10 km) - Klášter Hradiště (12,5 km) - Mnichovo Hradiště (14,5 km) - žst. (15 km).

Vystoupíme-li na rychlíkové zastávce Bakov-město, vyplatí se krátká odbočka na náměstí (barokní sloup Nejsvětější Trojice, kostel sv. Bartoloměje z r. 1348). Pak vyhledáme modrou značku, která nás povede přes Jizeru až do vsi Podhradí (zde žst. Bakov n. J.). Nad námi se již tyčí malebná zřícenina hradu Zvířetice. Hrad a později renesanční zámek byl po požáru v r. 1720 trvale opuštěn. Nápadná věž (rozpůlená po zásahu bleskem) slouží dnes jako svérázná rozhledna.

Po prohlídce se vrátíme do Podhradí a dál půjdeme po silnici souběžně s Jizerou až do obce Malá Bělá. Při soutoku Jizery s Bělou mineme hydroelektrárnu s jezem. V Malé Bělé najdeme červené značení, a to nás již povede po celý výlet. Další obcí je Nová Ves na jejímž okraji končí silnice. Vozová cesta poté sleduje levý břeh Rokytky a vstoupuje do smíšených lesů. Zanedlouho dojdeme k informační tabuli národní přírodní památky Rečkov. Chráněné jsou podmáčené slatiny s výskytem vzácné, žlutě kvetoucí a až 1,5 m vysoké byliny popelivky sibiřské.

Od tabule můžeme pokračovat buď po značkách (vlevo po silnici), nebo příjemněji v původním směru (cyklostezka). V obou případech dojdeme k samotě Klokočka. Uprostřed hvozdů zde stojí kaple sv. Sapina (z r. 1724 - 1730) s léčivým pramenem a sochami sv. Ivana a sv. Jana Nepomuckého. Opodál vidíme i někdejší lázeňskou budovu (nyní myslivna).

Cesta odtud stoupá do vsi Maníkovice (výhledy). Až do Kláštera Hradiště budeme míjet moderní plastiky pocházející z několika ročníků řezbářských sympozií. Projdeme též alejí staletých dubů. Na křižovatce s hlavní silnicí stojí pomník obětí prusko-rakouské války (1866). To jsme již na okraji Kláštera Hradiště, jehož středu dosáhneme po výstupu k nádvoří zdejšího pivovaru. Monumentální budovy dávají tušit, že se původně jednalo o zámek. Po překročení mostu přes Jizeru to budeme mít do cíle v Mnichově Hradišti zhruba půl hodiny.

Mapy KČT č. 17 (Dolní Pojizeří) a č. 15 (Máchův kraj).

(os)

Vytvořeno 2.4.2008 10:47:52 | přečteno 3171x | Petr Vitvar
load