Co nám přináší duben

Úvodník

Duben nepatří v povědomí lidí ke zvlášť významným měsícům. Většina z nás si ho nejspíš spojí s pranostikou, jež praví, že v březnu „za kamna vlezem“ a v dubnu „tam ještě budem“. My „Jablonečáci“ si tento jarní měsíc můžeme spojovat i s mokrým a blátivým počasím, kdy je opravdu nejlepší zůstat doma.

Přesto se však i v tomto měsíci odehrály některé události, které stojí za připomenutí. Tak kupříkladu 7. dubna 1948 byla Spojenými národy založena „Světová zdravotnická organizace a tento den je i „Dnem vzdělanosti“. K tragickým patří noc ze 14. na 15. dubna roku 1912, kdy během své první plavby ztroskotal luxusní Titanic. Neslavná byla i sobota 26. dubna 1986, kdy došlo k havárii jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu. Dne 30. dubna 1883 se v Praze narodil český spisovatel, publicista a novinář, Jaroslav Hašek. Jen málokdo zřejmě nezná alespoň některou z jeho povídek.

Prvnímu dubnovému dnu říkáme s oblibou apríl. Už od 16. století je apríl spojován s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi, které rádi tropíme svým blízkým i dnes. Aprílové počasí zase označuje čas nestálý, proměnlivý, na který se nelze spolehnout. Duben je však v myslích nás všech spojen také se starodávným a dodnes živým lidovým zvykem - pálením čarodějnic. O takzvané filipojakubské noci ze 30. dubna na 1. května se lidé scházejí u zapálených vater a oslavují příchod jara.

Řidiči vnímají novodobě duben jako měsíc bezpečnosti silničního provozu. Je to čas, kdy se pořádají celostátní bezpečnostní akce a strážci pořádku na nás číhají na každém rohu.

Ti, kteří se narodili před 21. dubnem, jsou narození ve znamení Berana, jenž je symbolem nového začátku. Jedná se o lidi s nekomplikovanou povahou, pevnou vůlí, značnou ctižádostivostí, toužící po nezávislosti. Ostatní, narození po tomto dnu, mají již znamení Býka. Jsou obdařeni velkou vytrvalostí a rozhodností, silnou vůlí a energií. Přitom jsou ale dobrosrdeční a snaží se pomáhat slabším.

V nadcházejících dubnových dnech přeji všem co nejméně aprílového počasí a naopak co nejvíce krásných slunečných jarních dnů, hodně optimismu, chuti do práce a radosti ze života.

Otakar Kypta
místostarosta

Vytvořeno 2.4.2008 10:49:11 | přečteno 2357x | Petr Vitvar
load