Žijeme sportem i kulturou

Úvodník

I když čtete už březnové vydání Jabloneckého měsíčníku, dovolte mi, abych se vrátil ještě k událostem o pár dnů starším. K dění, které na konci února s napětím sledoval nejeden z nás - k Olympijským hrám ve Vancouveru. Mezi sportovci, kteří reprezentovali Českou republiku, bylo také několik „našich jabloneckých“. Některé z nich k Jablonci vážou už jenom vzpomínky, jiní tu dosud bydlí nebo aktivně trénují. Všem děkuji za to, že pomáhají udržet Jablonec nad Nisou v povědomí jako město sportu. Poděkování patří i těm, bez nichž by se úspěchu jen těžko dosahovalo - trenérům, závodním klubům a oddílům.
Ve sportu - stejně jako jinde - můžou k úspěchu pomoci i peníze. Třeba na lepší vybavení, na sportoviště, cesty do zahraničí… Tradiční sponzoři ubývají, ale náklady rostou. Město se snaží finančně podporovat sport v několika úrovních: každoročně přispívá na činnost oddílů a klubů, spolufinancuje vybrané akce a investuje také do sportovišť pro závodní i rekreační činnost. Příkladem může být atletická hala nebo volnočasový areál ve Mšeně.

V plánu je obnova unikátního přírodního areálu Srnčí důl, kde by do budoucna mohlo vzniknout zázemí pro všechny, kdo mají rádi pohyb v přírodě. Nemálo peněz stojí také provoz zařízení, jako je plavecký bazén nebo zimní stadion. Pro představu: souhrnná částka na podporu jabloneckých oddílů a financování zázemí pro sportovní veřejnost činila v roce 2009 přes 65 milionů korun.

Aby se čtenář při výčtu všech sportovišť, která by mohl využívat, moc nezapotil, mám také pozvánku na místo, kde se dá v klidu relaxovat - do městské knihovny. Březen totiž tradičně patří knihám. A v jablonecké knihovně určitě najdete řadu zajímavých titulů, které jste si už dávno chtěli přečíst. Pokud vám je líto času stráveného hledáním konkrétního titulu, můžete využít rychlého vyhledavače na webových stránkách knihovny. Pro imobilní občany je tu nová služba, která jim zajistí dovoz vybraných titulů až domů. A komu bych návštěvu knihovny určitě doporučil, jsou děti. To „jejich“ oddělení patří k nejútulnějším. Pohádek, dobrodružných příběhů i naučných knih je tu pro ně nepřeberně.

Březen u nás v Jablonci ještě nemusí znamenat příchod jara. Slunečné dny často vystřídá sněhová nadílka. Doufejme, že alespoň na samém konci měsíce nám bude počasí přát, protože už 31. března začínají Velikonoční trhy a ty jsou se slunečními paprsky vždy veselejší. Program tradičně připravil Folklorní soubor Nisanka a já věřím, že si z něho každý něco vybere.

Petr Vobořil
místostarosta

Vytvořeno 1.3.2010 12:40:27 | přečteno 1940x | Petr Vitvar
load