Po rekonstrukci se areál letního kina otevře dětem

Letní kina to nikde nemají lehké. Poslední roky takřka bojují o přežití. Jedním z měst, kde se dosud pod širým nebem promítá, je Jablonec nad Nisou. Aby to tak zůstalo, bude potřeba provést několik úprav - technických i koncepčních. Připravovaný projekt přestavby letního kina předpokládá celodenní využití areálu se zaměřením hlavně na rodiče s dětmi.

Proč město uvažuje o rekonstrukci letního kina? Odpovídá místostarosta Petr Vobořil.

Areál současného letního kina chátrá a na příkladech jiných měst je vidět, že takový stav může skončit i úplnou likvidací. Vzhledem k výjimečné poloze jabloneckého letního kina přímo v centru města, by byla škoda areál uzavřít a přijít o velký kus zeleně výměnou například za komerční aktivity.
Na druhou stranu je jasné, že podhorské klima provozu letního kina příliš nepřeje a to se odráží na návštěvnosti a tím i tržbách. Město Jablonec nad Nisou proto nechalo zpracovat projekt, který by lépe využil celý areál - přes den by sloužil dětem, večer by se promítalo.

Kdy by přestavba mohla začít a kolik bude stát?

V prvé řadě se snažíme získat další peníze z jiných zdrojů než z městské kasy. To bude i zásadním okamžikem pro rozhodnutí, jak finančně náročná varianta se zvolí. Pokud budeme úspěšní, může se s první etapou začít letos na podzim. Koordinace stavebních prací by měla co nejméně omezit využití areálu v letních měsících. Před zahájením sezony v roce 2011 by tak mohlo být dokončeno zázemí pro rodinné aktivity a kino.

Co by v letním kině rodičům a dětem nabízelo mateřské centrum? Odpovídá provozovatelka Martina Šípková.

Každý prostor určený dětem, zvlášť je-li v centru města, je cenný. Podle zkušeností z mateřského centra Jablíčko můžu říct, že už dlouhou dobu je v Jablonci „hlad“ po dětském hřišti, které bude oplocené, bezpečné a kam nebude chodit mládež s cigaretou nebo za účelem zdobit prolézačky graffiti. Navíc kapacita stávajícího mateřského centra už nestačí, takže by rozšíření v letních měsících určitě pomohlo. Nový areál v letním kině by mohl být místem pro pořádání různých akcí pro rodiny - plánujeme zimní slavnosti (stavění sněhuláků a bunkrů), masopustní veselici, v létě pak soutěže a hry. Díky dobré spolupráci s architektem projekt obsahuje všechno, co by rodiče malých dětí mohli jako zázemí potřebovat - malé toalety, nočníky, přebalovací pulty, místo pro ohřev jídla apod.

Znáte něco podobného z jiných měst?

Nejbližším příkladem je určitě Liberec - dětský koutek v Lidových sadech. Právě tam mnoho jabloneckých maminek jezdí.

Jak vidíte budoucnost letního kina? Zeptali jsme se vedoucí jabloneckých kin Nadi Hetešové.

Letní kina obecně podle mého názoru budoucnost stále mají. Problémem našeho města je ovšem počasí. V Jablonci poměrně hodně prší, takže i jen částečné zastřešení, kdy je možné sedět v hledišti i za mírného letního deště, šance kina hodně zvyšují.

Tradice tohoto prostoru jsou ve městě hluboce zakořeněné. Pokud se zmenší kapacita hlediště, ale na druhé straně se zvýší jeho komfort, rozhodně to na atraktivitě kina nic neubere. A kdyby byl ještě dostatek financí na technické zázemí, aby bylo možné promítat filmy v digitální kvalitě, byla by situace naprosto ideální a já jsem přesvědčená, že zájem ze strany obyvatel by byl veliký.

Proměny přispějí k lepšímu využití

Přestavba areálu letního kina by neměla výrazně změnit jeho parkový charakter. Naopak právě jako městský park by byl areál využíván i během dne. Samotné kino by fungovalo i po přestavbě, ale kapacita by se zmenšila, aby lépe odpovídala skutečnému využití. Zlepšilo by se také zázemí - toalety, občerstvení, atrakce pro děti.

Areál by byl pro veřejnost přístupný od května do září, k udržení pořádku by měl přispět fakt, že vstup bude zpoplatněný. Výše vstupného se samozřejmě stanoví s ohledem na budoucí uživatele - tedy hlavně rodiče s dětmi.

Přestavba bude rozdělena do dvou fází

Fáze 1

Demolice současných objektů (vstupní brána, WC, bufet, kabina kina, jeviště se zázemím a hlediště), vykácení některých přestárlých stromů, úprava terénu pro hřiště a nové kino, vybudování nových objektů (půjčovna, toalety, pokladna s ostrahou, občerstvení a zázemí pro mateřské centrum), úprava prostranství před kinem (nová dlažba, zatravnění, výtvarné a vodní prvky, chodník), stavba opěrných zdí.

Fáze 2

Vybudování hlediště s promítárnou, jeviště se skladem, sadové úpravy v areálu (labyrint z keřů), oplocení, vybavení mobiliářem (lavičky, odpadkové koše, pítko, sochy, herní prvky).

Do areálu se bude vstupovat tak jako doposud z nároží ulic Palackého a Pod Baštou, při vstupu vznikne malý, z části zavřený prostor. Dětská hřiště se v areálu plánují dvě - pro menší děti (3 - 6 let) a děti starší. Celý park bude propojený cestičkami a vyhlídkovou promenádou, které budou sloužit k posezení i k vyžití dětí (půjčovna šlapacích autíček atp.). Právě rodiče s dětmi by tu měli nalézt kvalitní zázemí a svoje aktivity sem částečně přesune také mateřské centrum Jablíčko.

(Čerpáno z projektové dokumentace.)

Vytvořeno 1.3.2010 12:40:52 | přečteno 2068x | Petr Vitvar
load