Pohárek k jmeninám Josefa Kiesewettera

Zázračné prameny

Stupně lidského štěstí, 1833. Surovina a brus Sklárna hraběte Harracha Nový Svět. Rytina Anton Simm (1799 - 1873), Kokonín. Křišťálové sklo, foukané, broušené, ryté, výška 16 cm, součást stálé expozice muzea.

Nejznámější jizerskohorský rytec skla, kokonínský rodák Anton Simm, pracoval od čtyřicátých let 19. století v Jablonci. Sklo, které odebíral především z hraběcí harrachovské sklárny v Novém Světě, dekoroval dokonale provedenými drobnými náboženskými i světskými figurálními výjevy, alegoriemi, vedutami či monogramy.

Motiv „Stupňů lidského štěstí patřil k oblíbeným alegoriím druhé čtvrtiny 19. století. Tento pohár nechala k jmeninám svého manžela Josefa Kiesewettera, jak praví v překladu text na jejím korpusu, zhotovit „milující manželka s přáním „ať ti každá kapka prodlužuje život“. Nezůstalo však pouze u této prosté gratulace, na protilehlé straně přání pokračuje. Rytec zde spojil text s excelentně provedenými drobnými alegoriemi slunce, Božího oka, měšce a smrtky.

Oslavencem je patrně míněn jablonecký výrobce skleněného a kovového zboží J. Kiesewetter, zakladatel první slévárny kovů v kraji. Za svou kolekci vystavenou na průmyslové výstavě v Praze roku 1836 získal bronzovou medaili. Jednalo se o porcelánové dýmky, skleněné či mosazné křížky a prsteny, přívěsy k hodinkám a spony. Komise udělení ocenění zdůvodnila slovy: „Jeho výrobky jsou levné a přesto dokonalé, takže činí dovoz tohoto zboží ze zahraničí nepotřebným, naopak mohou být vyváženy.“

Petr Nový
Muzeum skla a bižuterie

Vytvořeno 4.3.2009 9:21:51 | přečteno 2692x | Petr Vitvar
load