Území města Jablonec nad Nisou nepatří mezi oblasti, které často řeší povodně. Přesto je může ohrozit povodeň při dlouhotrvajících a přívalových deštích nebo při náhlém tání sněhu v horských oblastech. Hladiny místních toků se mohou v krátké době několikanásobně zvýšit a způsobit zaplavení okolního území.
Především Lužická Nisa se svými přítoky - bezejmenným potokem u Paseckého náměstí, s Novoveským potokem, Mšenským potokem a dále po soutoku s Bílou Nisou (Rýnovickou).
Zaplavením jsou ohrožené důležité křižovatky - Pasecké náměstí, náměstí Boženy Němcové, Podhorská - Mlýnská, U Zeleného stromu a ulice Podhorská, Pionýrů, 5. května, Budovatelů, Nová Pasířská, Tovární a Prosečská. Dále jde o části ulic Mánesova, Smetanova, Podzimní, Pod Skalkou, Mlýnská. Zaplaveno může být v krátké době několika hodin až 150 domů a objektů, sklepní prostory a při stoleté vodě max. do výše 1. podlaží (2,5 - 3 m). Bílá Nisa (Rýnovická) může zaplavit až 25 objektů v ulicích Pražského povstání, Janovská, Palackého, Želivského a Jezdecká.
Mohelka může zaplavit území v Kokoníně, zahrady a některé domy v dolní části území. Protože se město rozkládá na horních tocích řek, měla by případná povodeň rychlý průběh a trvání maximálně několik dnů, a to v závislosti na době a intenzitě srážek.
Občané jsou často informováni, že na vodních tocích byl vyhlášen stupeň povodňové aktivity. Co to znamená? Stupeň povodňové aktivity vyjadřuje míru povodňového nebezpečí, která je dána buď vodním stavem (výškou hladiny), nebo množstvím vody (průtokem). Stupně jsou tři; 1. stupeň nastává při nebezpečí povodně, při 2. a 3. povodeň nastala.
Jiří Vaníček
vedoucí oddělení krizového řízení