Filigránová rozhledna saského krále

Jablonec n. N. - Žitava - Löbau (asi 65 km), vlastní doprava nebo vlak. Löbau, centrum - Friedenshain (Mírový háj) - Löbauer Berg, rozhledna (2 km) - Löbau. Chůze 4 - 6 km.

Z Jizerských hor můžeme za jasných dnů spatřit daleko na severozápadě protáhlý dvojvrchol. Na pravém vrchu (Schafberg, 450 m) stojí nápadná věž 162 metrů vysokého vysílače; podle něho horu jednoznačně určíme. Vlevo je 448 m vysoký Löbauer Berg, který nese na svém temeni litinovou rozhlednu. Oba vrchy se nacházejí nad německým městem Löbau.

Pěší část našeho výletu začíná právě zde, v Löbau (17 tisíc obyvatel). Za prohlídku jistě stojí městské historické centrum. Löbauer Berg je z města vidět, takže orientace není obtížná. U náměstí Nicolaiplatz najdeme červené značení, které nás na vrchol dovede. Zakrátko projdeme parkem Friedenshain, na jehož horním konci stojí 13 m vysoký obelisk Pomníku vítězství (Siegesdenkmal). Připomíná německo-francouzskou válku z let 1870 - 1871, která předcházela sjednocení Německa. Odtud stoupá vyhlídková cesta až k rozhledně.

Myšlenka postavit rozhlednu na „domovském“ kopci města vznikla již v roce 1850, radní ale nenašli na stavbu peníze. Proto se iniciativy ujal místní pekař F. A. Bretschneider, jenž ji realizoval ve vlastní režii. Stavba byla zahájena 18. 5. 1854 k sedmapadesátinám saského krále Friedricha Augusta II. Za necelé čtyři měsíce bylo vše hotovo, král se ale otevření nedočkal; zahynul při nehodě svého kočáru v Tyrolsku. Věž nese dodnes jeho jméno.

Sestavena je z litinových dílů vyrobených s filigránskou jemností, čímž se stala světovým unikátem. Má osmiboký tvar, výšku 28 m a vede na ni 120 schodů. V září 1993 bylo započato s demontáží celé rozhledny. Po renovaci a náhradě poškozených částí byla přesně po roce znovu předána veřejnosti. Na stěnách najdeme pozlacené reliéfy panovníků i dva barevné erby - ve znaku města Löbau je český lev. Dnes je věž chráněna jako technická památka.

Rozhled z ní je velkolepý; kromě blízkých vrcholů jako Kottmar, Rotstein, Landeskrone či Lužické hory, můžeme zahlédnout i Ještěd a Jizerské hory.

Vrátit se můžeme některou z variant několika značených cest. Mnoho zajímavého najdeme na http://loebauerland.lo.funpic.de/loebauer_berg.htm.

Mapa - např. z edice Kompass „Bautzen, Görlitz , 1 : 50 000. Lze ji koupit na místě.

(os)

Vytvořeno 4.3.2009 9:24:27 | přečteno 4400x | Petr Vitvar
load