Březnové tradice blízké i vzdálené

Úvodník

Pranostika na tento měsíc praví: „Březen, za kamna vlezem“. Pod zdánlivým zimním klidem se už chaoticky objevují první nesmělé příznaky oznamující příchod jara. Příroda se připravuje na nový začátek. A tak není divu, že český název - březen - se odvozuje od pradávných a stále se opakujících začátků - rašení bříz a březosti zvířat.

Březen je třetím měsícem roku a právě v březnu 1978, přesně ve čtvrtek 2., vzlétl do vesmíru první československý kosmonaut - Vladimír Remek, a my jsme se stali teprve třetí zemí, jež poslala svého zástupce do kosmu. Dlouholetou tradicí byly též oslavy osmého března. Možná si ještě někteří z nás vzpomenou na Mezinárodní den žen, který se tak mohutně slavil. Myslím ale, že malá kytička potěší každou ženu, i když už si přesně nevzpomeneme, jaký býval důvod. Zato zcela jasné je celonárodní slavení 19. března, kdy mají svátek Josefové. Taková tradiční vesnická Josefovská zábava, ta dokáže příjemně završit sezónu plesů, na které mezi posledními pozvou ještě rybáři a hasiči.

Již méně veselé vzpomínání je na 15. březen 1939. Avšak zapomenout bychom toto datum nikdy neměli, neboť tehdy Hitlerova vojska dokončila obsazení českých zemí a začalo období útlaku, výhrůžek, nemilosrdného diktátu a lidského ponižování trvající více jak šest let. Ač je tato doba už velmi vzdálená, je třeba ji neustále, zvláště mladé generaci, připomínat a vysvětlovat, aby se už nemohla nikdy zopakovat.

Březen je však, jak jsem již v úvodu řekl, hlavně měsícem změn a nových začátků. Kolem 21. března, kdy nastává jarní rovnodennost - počátek astronomického jara, jsou už za dveřmi Velikonoce i letní čas. Všichni se už těšíme na sluníčko a jarní oteplování. Věříte, že v roce 1974 bylo v pražském Klementinu naměřeno neuvěřitelných 21,3 °C? Příjemné počasí nás bude lákat k tomu, abychom na chvíli opustili naše plechové miláčky a prošli se probouzející se přírodou. A když už budeme venku na teplém sluníčku, zkusme si vzpomenout ještě na jednu březnovou tradici. A sice březen - měsíc knihy. Co kdybychom tedy v březnu zašli do městské knihovny a přečetli si nějakou zajímavou knížku. Je přeci příjemné strávit večer zajímavou četbou či našim nejmenším přečíst krátkou pohádku nebo básničku a uzavřít tak další krásný jarní den.

Otakar Kypta
místostarosta