Perla od Užhorodu

Nová Paka - dřevěný kostelík - bývalý klášter - Desatero - Podlevín - hradiště Levín - Levínská Olešnice, ČD (celkem asi 7 km).

Náš první jarní tip není náročný a směřuje na Novopacko. Do Nové Paky se můžeme vypravit autobusem ČSAD.

Z autobusového nádraží se vydáme nejprve cca 10 minut směrem k Husově kopci (modré značení). Vpravo za oplocením se na soukromém pozemku nachází dřevěný řecko-katolický kostelík, který sem dal v roce 1930 přemístit z obce Obava u Užhorodu továrník Otto Kretschmer. Půvabná stavbička pochází z 18. století, věž z r. 1788.

Poté se vrátíme a projdeme náměstím okolo kostela sv. Mikuláše. Na protilehlé straně najdeme za rynkem Městské muzeum s Klenotnicí drahých kamenů a hned naproti Suchardův dům, kde se konají příležitostné výstavy. Dům pocházející z roku 1896 je známý bohatým zdobením figurálními sgrafity, jež navrhl Mikoláš Aleš.

Z města se pak vydáme po červených značkách směřujících ke Staropackým horám. Cesta nejprve stoupá po krytém schodišti k bývalému pavlánskému klášteru s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Dál pokračuje do okrajové části Nové Paky zvané Desatero. Silnička nás dovede do osady Podlevín, kde na křižovatce stojí obnovená zvonička. Přes zalesněný hřbet kopce Levína směřujeme do širokého údolí říčky Oleška.

Krátce předtím, než dorazíme do obce Levínská Olešnice, zahlédneme vlevo u cesty dvojici mohutných kruhových valů s příkopem. Jsou to zbytky hradu pocházejícího z přelomu 13. a 14. století. Valové opevnění chránilo vlastní hrádek, z něhož se zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva. Zánik sídla drobné šlechty spadá již do 1. poloviny 15. století.

Po prohlídce sestoupíme polní cestou do Levínské Olešnice. Ve vsi najdeme farní kostel Všech svatých, jehož věž byla opravena v uplynulém roce. V blízkém okolí kostela najdeme i několik pískovcových soch světců. Na nádraží to odtud není daleko, musíme však počítat s tím, že zde staví jen osobní vlaky. Přes Starou Paku se můžeme vrátit do Rychnova.

Tip: na možnost prohlídky dřevěného kostelíku se zkuste zeptat v Městském muzeu. Doporučujeme mapu KČT č. 23 Podkrkonoší 1 : 50 000.

(os)

Vytvořeno 29.2.2008 11:55:12 | přečteno 3271x | Petr Vitvar
load