Oddíl orientačního běhu TJ Tatran

Oddíl OB vznikl při TJ Tatran Jablonec v roce 1956 jako jeden z prvních v ČSR. Tehdy se k nám tento sport začal šířit ze skandinávských zemí. Dnes má oddíl asi 80 aktivních závodníků, z nichž téměř polovinu tvoří žáci a dorostenci. Dorostence Jana Picka a trenéra Otakara Novotného jsme se zeptali...

Jakých výsledků vaši členové dosahují?

Ti, kteří se v našem oddílu naučí běhat s mapou, většinou později odcházejí za studiem a tam pak někteří dosahují vrcholu své výkonnosti. V současné době závodí mezi nejlepšími českými běžci Martin Janata. Jedním z nejlepších světových veteránů je stále dlouholetý čs. reprezentant Zdenek Zuzánek. Družstvo mládeže trvale patří mezi tři nejúspěšnější v kraji.

Sportovištěm orientačních běžců je volná příroda. Jak a kde trénujete?

Výhodou Jablonce je to, že je obklopen krásnými lesy. Většina z nich je zmapována, a tak můžeme připravovat tréninky s mapou pokaždé na jiném místě. Kromě toho většina mladých členů trénuje běh a v zimě se družstvo mládeže schází v tělocvičně. Doplňkovou disciplínou je lyžařský orientační běh.

Závodů se nejen zúčastňujete, ale také je sami pořádáte. Jaké závody to jsou?

Každý rok pořádáme nejméně dva závody krajského žebříčku. Loni jsme uspořádali mezi Jabloncem a Rádlem celostátní závod s účastí 1500 běžců všech věkových kategorií. Ohlasy byly velmi dobré. Letos zahájíme mezinárodním závodem na krátké trati 13. 4. v Lučanech, v červnu připravujeme Malou cenu Jablonce n. N. a na podzim závod oblastního žebříčku.

Jak pečujete o mládež?

Při tréninku dětí využíváme přirozené dětské vytrvalosti a zaměřujeme ho hlavně na spolehlivé zvládnutí práce s mapou za běhu. Čas pro objemový běžecký trénink přichází až později. Pokud se pro něj mladý orientační běžec rozhodne, může zdráv a s chutí dosáhnout nejvyšší výkonnosti v ideálním vytrvaleckém věku. Orientační běh je alternativou pro ty děti, pro něž je trénink v jiných sportech časově nebo fyzicky příliš náročný.

Informace najdete na internetové adrese www.tatran.wz.cz.

(os)

Vytvořeno 29.2.2008 11:56:09 | přečteno 6812x | Petr Vitvar
load