Bytová výstavba v lokalitách U Tenisu a Dolina

Rozvoj bytového fondu je základním kamenem politiky každého města. Vznik nových, moderních bytů přitahuje do města mladé rodiny a s nimi nové odborníky hledající své uplatnění po ukončených studiích. Lidé chtějí kvalitně žít, kupovat si kvalitní věci a samozřejmě chtějí i kvalitně a dobře bydlet.

Ne všichni si však chceme stavět bydlení vlastní. Nehodláme absolvovat martýria se sháněním stavební parcely, vyběhávat různá povolení, hledat vhodné firmy a nakupovat materiál. Pak podstoupit další kolo s dozorováním stavby, aby vše bylo, jak si přejeme. Někteří z nás se prostě chtějí nastěhovat do hotového. Přesto však chtějí obývat byt s dostupným komfortem a s odpovídající plochou dle dnešních měřítek, v příjemné části města s dobrou dostupností a občanskou vybaveností. A právě proto je výstavba nového bydlení jednou z priorit integrovaného plánu rozvoje města schváleného všemi zastupiteli.

Stále se rozrůstající lokalitou je například sídliště Horní Proseč, které bylo také nabídnuto jako jedna ze zájmových lokalit určených k bytové výstavbě. Firma Euroczech, s.r.o., která zvítězila ve výběrovém řízení na lokalitu o výměře 42 280 m2, zde podle předložené studie hodlá postavit zhruba 200 bytů. Společnost nabízí vybudování asi dvacítky rodinných domů, pěti pětipodlažních a šesti třípodlažních viladomů, navíc plánuje výstavbu mateřské školy, domu pro seniory i obchodu. Celý bytový komplex se zavazují dokončit do konce října roku 2010 a zároveň počítají s vybudováním kompletní dopravní infrastruktury a inženýrských sítí.

Druhou lokalitou, kde vznikne další moderní bydlení v duchu současných požadavků, je Dolina. Tady společnost EKKY DEVELOPMENT s. r. o., vzešlá rovněž z výběrového řízení nabízí na ploše o výměře 29 750 m2 výstavbu 230 bytových jednotek. Společnost chce postavit třiadvacet řadových domů a k nim sto sedmdesát garážových stání. Dále zde hodlá vybudovat tři pětipodlažní bytové domy s menšími byty, ty větší se plánují ve čtrnácti třípodlažních objektech. Součástí studie je občanská vybavenost, kam patří například mateřská škola, obchod apod. I tady by měl dle závazku stavební společnosti bytový komplex stát do konce října 2010.

„Byla jsem členkou výběrové komise a mám za to, že otázka nutnosti bytové výstavby je v Jablonci jednoznačná, neboť ve městě chybí tisíc moderních bytů. Tyto dvě předložené studie pro lokality U Tenisu a Dolina byly prostě nejlepší,“ řekla senátorka a zároveň jablonecká zastupitelka i radní Soňa Paukrtová.

Za pravdu jí dává i další člen výběrové komise a zastupitel města Ivo Jörg, který podotkl, že jednání s oběma vítěznými společnostmi byla velmi konstruktivní. „Máme možnost zahájit výstavbu zcela nového typu, stavět budeme menší byty, ale i ty luxusnější. Už nechceme stavět uniformní paneláky, které všichni po léta známe, ale v obou lokalitách vzniknou byty v úrovni vyššího standardu,“ říká Jörg. K tomu dodává, že všichni členové výběrové komise zaznamenali maximální vstřícnost vybraných firem. „Celé zastupitelstvo města se může podílet na tom, jaká bude definitivní podoba výstavby v obou zájmových lokalitách. Jsem si jist, že nyní může vzniknout něco, za co se v budoucnosti nebudeme muset stydět."

Také Ivo Jörg si je vědom faktu, že výstavba se rozebíhá velmi rychle a harmonogram s navrhovanými termíny dokončení je velmi nabitý, ale zároveň říká, že celá akce může být i velkou pobídkou pro specializované jablonecké firmy, které budou moci při výstavbě získat zajímavé zakázky.

(fr)

Vytvořeno 29.2.2008 11:56:40 | přečteno 3521x | Petr Vitvar
load