Portrét Adolfa Hübnera

Exponát měsíce z Muzea skla a bižuterie

Majitelem hotelu Koruna - Krone se v roce 1857 stal exportér bižuterie a průmyslový malíř Adolf Hübner († 1894). Složil za něj 15 150 zlatých. Tento muž patřil mezi přední jablonecké občany své doby. Jeho otec Josef Hübner se zde úspěšně věnoval malbě porcelánových dýmek. Syn se vyučil řemeslu, zdědil firmu a později se věnoval ex­portu jabloneckého zboží. Hotel - největší ve městě - ještě za svého života přenechal svému nejstaršímu synovi Eduardu Hübne­rovi za úctyhodnou sumu 75 tisíc zlatých. Adolf Hübner byl však nejen úspěšným podnikatelem, majitelem hotelu a exportní firmy Adolf Hübner & Söhne (zalo­žena za účelem vývozu skleněných perlí a bižuterních ka­menů v roce 1872, ale i aktivním komunálním politikem a členem okresního zastupitelstva (v letech 1870 - 1880 dokonce jeho předsedou), kde se zasadil především o stavbu železnice Liberec - Jablonec - Tanvald a o zřízení okresní nemocnice. Dlouhá léta též působil jako městský radní.

Hübner se také významně zapsal do jabloneckého spolkového života. Roku 1845 stál při založení zpěváckého spolku Liederkranz a v létě roku 1862 inicioval v Jablonci, pod vlivem vídeňského Turnvereinu, jehož byl členem, ustavení tělocvičného spolku. Stal se též jeho čestným členem. První cvičení se konalo na zahradě jeho hostince, jenž se již tehdy jmenoval Koruna (Krone, Zur Krone). Zimní cvičení pak probíhala ve velkém sále hostince, a to pravidelně až do roku 1867. Byl též prvním velitelem jabloneckých dobrovolných hasičů (1868 - 1872) a nechyběl při zakládání jablonecké plynárny (1872). Jeho hotel se stal vyhledávaným zázemím i pro další spolky a významné společenské akce. V hotelu též čas od času přenocovala urozená návštěva, jako například v únoru roku 1890, kdy město navštívil místodržitel hrabě Leo Thun.

Portrét Adolfa Hübnera, před rokem 1894. Grafický list - litografie, firma Carl Zappe, Jablonec (založena 1886). Sbírka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

PhDr. Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie

Vytvořeno 5.3.2007 10:45:53 | přečteno 3284x | Petr Vitvar
load