Staráme se o řidiče i chodce

Úvodník

S tím, jak jsme se přehoupli do února, zaběhli jsme opět do běžných kolejí. Už se nám možná ani neplete číslo na konci letopočtu. V Jablonci máme - na rozdíl od jiných míst - běžnou zimu, na kterou jsme my Jablonečáci zvyklí. A tak se zatím technickým službám dobře daří uklízet chodníky i ulice, a to včetně šesti kilometrů chodníků, které byly do letošního plánu zimní údržby přidány navíc. To se stalo na základě požadavků občanů.

Dobře sjízdné jsou i silnice a my motoristé si pochvalujeme, jak bezpečně se nám po těch nových jezdí. Těmi novými myslím hlavně tu od nové okružní křižovatky Turnovská - Pražská a vylepšenou Podhorskou ulici.

Pravda, už jsem zaslechl, co že to na té Podhorské vzniklo a proč, když byla ještě oproti jiným městským komunikacím celkem v pořádku. Na to mám jasnou odpověď: není to městská komunikace, ale silnice první třídy, takže se o její stav stará Ředitelství silnic a dálnic. V pořádku sice relativně byla, jenže řidiči si ji často pletli s dálnicí a nejvíce zrovna před Domem dětí a mládeže Vikýř, který se o chodník dělí se základní uměleckou školou. Právě proto, že jsou zde tyto dvě instituce, je tu neustále velký počet dětí. A všichni víme, že děti jsou často jak pytel blech. Někdy jdou zahloubány do svého „problému“ a nevěnují dost velkou pozornost tomu, co se děje na silnici. Víme také, že právě tady v minulosti došlo k nejednomu úrazu. Proto jsme se pro tuto úpravu - tak zvanou humanizaci - rozhodli.

Zlepšení spočívá v tom, že byl posunut záliv pro autobusovou zastávku, vznikly zde dělící ostrůvky, které zamezily předjíždění a celkově tak zpomalily dopravu. Objevil se též nasvícený přechod. A to považuji za důležité. Město chce připravit dobré a bezpečné komunikace nejen pro řidiče, pochvalující si jak dobře se jim Jabloncem projíždí, ale také zajistit maximální možnou bezpečnost chodcům. Domnívám se, že se nám to v Podhorské ulici celkem povedlo. Výrazného zpomalení jsme zde dosáhli a bezpečnost chodců se zlepšila.

Nyní nás čeká podobný úkol ještě v Pražské ulici. Jde o část od Remize až téměř po zmíněnou kruhovou křižovatku Turnovská - Pražská. I tady, zvláště ve stoupání z Jablonce směrem k Praze, to vypadá často jako závodní dráha. Proto i tady plánujeme obdobnou úpravu včetně dělících ostrůvků a nasvícených přechodů.
Kromě toho se řidiči mohou těšit i na další zlepšení dopravy, které letos přinese nová okružní křižovatka Tovární - Liberecká.

Otakar Kypta
místostarosta

Vytvořeno 28.1.2010 14:32:32 | přečteno 1737x | Petr Vitvar
load