Památník jablonecké synagogy

V parčíku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea stojí nenápadný kamenný pomník. Připomíná židovskou synagogu, která v těchto místech stála do roku 1938 a je i vzpomínkou na tři stovky židovských rodin, které v Jablonci žily před druhou světovou válkou. Autorem díla je jablonecký akademický sochař Oldřich Plíva.
V roce 1892 získala zdejší židovská obec od jabloneckého starosty A. H. Posselta pozemek, na kterém byla podle plánů vídeňského c. k. stavebního rady Wilhelma Stiassného postavena židovská modlitebna. Stavbu v maurském stylu realizoval jablonecký stavitel Franz Kaudela. V chrámové lodi synagogy měli 160 míst k sezení muži, na galerii mohlo sedět 126 žen a 24 míst bylo volných. V prvním patře byla zasedací místnost židovské obce. Střechu zdobily dvě mohutné cibulovité báně. Cena za stavbu a pozemek byla vyčíslena na 60 000 zlatých. Ve středu 28. září 1892 byla synagoga slavnostně zasvěcena.
Hned po tzv. Křišťálové noci (z 9. na 10. listopadu 1938) byla během odpoledne vypleněna a ještě ten večer zapálena. Záminkou k pogromu zvanému Křišťalová noc byl atentát na sekretáře německého vyslanectví v Paříži Ernsta von Ratha, který spáchal 7. 11. 1938 Žid Herschel Grünspan (psáno též Grynszpan). Rath na následky zranění 9. 11. zemřel a během následující noci došlo v celém Německu k rabování židovských obchodů, hořely synagogy, Židé byli zabíjeni. Den nato se vlna násilí přenesla i na další území, která již byla pod vlivem nacistického Německa.
Postavení památníku
Dne 2. srpna roku 1993 byl na místě vypálené synagogy odhalen symbolický pomník. Ke slavnosti v amfiteátru jabloneckého výstaviště, kterou připravil Spolek přátel města Jablonce n. N. spolu s městem a jabloneckými podnikateli, se sjeli rodáci téměř z celé Evropy i zástupci židovských obcí ze zámoří. Kancelář prezidenta republiky zastupovala Lenka Štětinová, přítomen byl švýcarský honorární konzul Hanus Holzer, zástupci židovských obcí z Přerova, Prahy a z Polska i duchovní otec celé akce Franz Kafka z Anglie. Díky jeho iniciativě se podařilo mezi rodáky, kteří byli nuceni po válce odejít do ciziny, shromáždit 10 000 dolarů. Celkovou atmosféru doplnilo vystoupení pěveckého souboru Janáček, který přednesl repertoár s židovskou tematikou.
Památník je tvořen žulovým trojhranným blokem. Jeho horní strana je oproti trojúhelníkové základně pootočena tak, aby při pohledu shora tvořila šesticípou hvězdu, židovský symbol chrámu krále Davida. U paty památníku jsou položeny dvě desky s nápisy:
„Zde stávala synagoga sloužící 300 židovským rodinám, které značně prospěly rozvoji jabloneckého průmyslu před druhou světovou válkou. V říjnu 1938 nacisté obsadili město, znesvětili a zničili synagogu. Většina židovského obyvatelstva byla zavražděna v nacistických koncentračních táborech. Bůh žehnej jejich památce.“
Památník je součásti jabloneckého „Vnitřního turistického okruhu“ a zaslouží si jistě naši pozornost.
Václav Vostřák