Chybí vám tisícovka? Vyrazte na Milíř!

Josefův Důl - Mariánskohorské boudy (3 km) - Milíře (5,5 km) - Uhlířský vrch - rozcestí u Pařízkova kříže (8 km) - Na Knajpě (9 km) - Kasárenská silnice (12 km) - Pašerácká cesta - Protržená přehrada (15,5 km) - Mariánskohorské boudy (18 km) - Josefův Důl (21 km).

Teprve v loňském roce jsme se mohli dočíst (Krkonoše - Jizerské hory, 10/2008) o tom, že v Jizerských horách byla na základě měření nivelačním přístrojem „objevena“ další „tisícovka“. Skupinka nadšenců prokázala, že poměrně nápadný vrchol nad Mariánskohorskými boudami, v mapách nazývaný Milíř či Milíře, přesahuje o dva až tři metry tisícimetrovou vrstevnici. Mapy dosud zpravidla uvádějí výšku 999 metrů. Náš únorový tip vede právě sem. Pokud neodložíme výlet až na jaro, pak budou nezbytné běžky.

Od josefodolského nádraží se vydáme žlutě značenou silničkou k rozcestí Lesní brána. Tady značky na chvíli opouštějí silnici a míří vzhůru podél potoka (v zimě lépe po silnici) a po necelé hodině nás dovedou k Mariánskohorským boudám. Na rozcestí zde odbočíme doleva po zelených značkách. Cesta dál mírně stoupá a po necelém kilometru z ní odbočuje doleva další dřevařská svážnice. Po ní se vydáme vzhůru na Mariánskohorský hřeben. Vrchol Milíře se nyní nachází vpravo od cesty, takže k němu ve vhodnou chvíli (co nejvýše) odbočíme. Překonat musíme ještě 60 metrů převýšení. Název kopce je novodobý a nutno říct, že ne příliš šťastný, neboť obdobně se jmenuje i vrchol nad Bedřichovskou přehradou. Odvozen byl od jména blízkého Uhlířského vrchu, jehož pojmenování souvisí s činností někdejších dřevařů a uhlířů.

Pokračovat můžeme buď po hřebeni, nebo se vrátíme na cestu, po které klesneme k rozlehlé křižovatce, kde se nachází Pařízkův kříž. Památka připomíná smrtelnou nehodu řidiče nákladního auta z roku 1989. Odtud se můžeme snadno vrátit po červených značkách přes osadu Peklo do Josefova Dolu (7,5 km). Náročnější si mohou trasu prodloužit okolo kiosku Na Knajpě, odkud sjedeme po Kasárenské silnici k rozcestí se zelenou (přístřešek). Zelené značky brzy opustíme a vydáme se málo frekventovanou Pašeráckou cestou k Protržené přehradě. K Mariánskohorským boudám půjdeme raději obloukem po pohodlnější silničce. K prvním stavením Josefova Dolu následuje od bud divoký sjezd.

Doporučujeme mapu Jizerské hory, 1 : 25 000 (3. vydání, 2008).

(os)

Vytvořeno 2.2.2009 16:00:03 | přečteno 2803x | Petr Vitvar
load