„Na Hromnice o hodinu více“ a „Únor bílý, pole sílí“

Úvodník

Hromnicemi začínal únor a končilo vánoční období, sklízely se betlémy. Byl to den, kdy byl Ježíš čtyřicet dní po narození přinesen do chrámu a zasvěcen Bohu. Zde se Marie setkala s prorokyní Annou a spravedlivým Simeonem, který Ježíše nazval „světlem k osvícení národů“. Lidové obyčeje pak tuto událost přeměnily na jakýsi „den požární ochrany“ před bleskem. Světily se svíce hromničky a ty se pak na ochranu zapalovaly při bouřkách.

Zda bude letošní únor skutečně bílý, to nevím. Ale organizátorům Mistrovství světa v klasickém lyžování i všem příznivcům sportu to přeji. Hlavní událostí letošního února rozhodně bude MS Liberec 2009. Bude se odehrávat hlavně u sousedů v Liberci, ale jelikož to je hned vedle, dolehne i k nám. Naši školáci se ale dvou týdnů jarních prázdnin, jako ti liberečtí, nedočkají. Avšak jejich začátek byl v Libereckém kraji posunut o dva týdny právě s ohledem na MS Liberec 2009. Také Jablonec nad Nisou a okolí se stane ubytovací základnou pro sportovce, doprovod a další návštěvníky. Lze tedy předpokládat, že to pocítíme v dopravě. Každopádně připravujeme zvláštní autobusovou linku, která pomůže zájemce do Liberce a zpět dopravit. V Liberci bude tou dobou bezplatné jízdné na MHD včetně tramvajové linky č. 11 do Jablonce.

Dění ve městě a na radnici bude trochu podobné únorovému poli. Únor bývá hlavně časem příprav. Pole se chystají na zemědělskou sezonu a my ve městě na investičních akce. Je znám rozpočet města na letošní rok, projekční přípravy se rozeběhly na plné obrátky, budou se soutěžit veřejné zakázky. Budeme také netrpělivě vyhlížet příznivé počasí, abychom již mohli začít. Únor však bude i měsícem dovolených, neboť řada pracovníků má děti a bude si s nimi chtít jejich prázdniny užít. Jen aby to vše příliš nepokazila ohlašovaná chřipka. Mějte proto, prosím, trpělivost, pokud na radnici někde narazíte na zavřené dveře.

Únor je konečně i měsícem, který vždycky nejvíc odskáčou muzikanti. Většina z nich se moc nevyspí a nepomůže jim ani ta „hromnicová“ hodinka navíc. Vždyť v únoru vrcholí plesová sezona - a to jsou zapřažení víkend co víkend. A že těch plesů bude! Informace o nich naleznete i na městských webových stránkách v kalendáři akcí. A jak už bývá obvyklé, plesům v jablonecké kotlině kralují dva - 6. února IV. Reprezentační v divadle a v sobotu 21. února pak ples městský. Tentokrát ve stylu Oldřicha Nového a Melody Makers se Sestrami Havelkovými. Tak otevřete oči, únor přichází…

Lukáš Pleticha
místostarosta

Vytvořeno 2.2.2009 14:24:34 | přečteno 2026x | Petr Vitvar
load