Jablonecká píšťalka

Jablonec se zanedlouho dočká dalšího unikátu a možná i zápisu do české verze Guinessovy knihy rekordů. Už v květnu se u příležitosti svého dvacetiletého výročí setkají současní i bývalí členové souboru zobcových fléten Jablonecká píšťalka.

Pokud ne ve světě, v našich končinách se patrně jedná o největší soubor svého druhu, který dobře navazuje na bohaté hudební tradice našeho města. Jabloneckou píšťalku tvoří v současné době na šedesát členů, jejichž věk se pohybuje od deseti do padesáti let.

V roce 1988 ho založily Olga Fröhlichová, současná sbormistryně SPS Janáček, a Veronika Pospíšilová. Impulzem bylo absolvování letních kurzů hry na zobcovou flétnu pro rodiče a děti profesora Václava Žilky. „Pan Žilka poté přijel do Jablonce, aby tady Jabloneckou píšťalku pomohl založit, vzpomíná Ctibor Letošník, který společně se svou dcerou O. Fröhlichovou Jabloneckou píšťalku řídí.

Mnozí z těch, kteří v souboru tehdy začínali a dávno odrostli dětským střevíčkům, hrají v souboru dodnes. Během dvou desítek let své existence se soubor rozrostl a dnes tvoří dvougenerační těleso. Pokračuje tak v tradicích rodinného muzicírování. „Ne všichni vydrželi, ale na druhou stranu byla a je celá řada těch, kteří v souboru začínali jako děti a nyní už sami hrají společně se svými potomky, dokládá sbormistr Ctibor Letošník, který také tvoří drobné skladby a cykly a upravuje díla velkých skladatelů. Pro tento typ ansámbl neexistuje totiž mnoho původní hudební literatury. „V souboru hraje pět druhů fléten. Od sopraninové přes sopránovou, altovou, tenorovou až po basovou. Jejich zvuk doplňují zpěv, kytary, kontrabas, klavír a bicí, dokresluje sbormistr specifikum souboru.

Píšťalka má v repertoáru nejen zmíněné skladby, ale hudbu všech uměleckých období i žánrů od gotiky po současnost, včetně populárních a lidových písní. Unikátní soubor má za sebou úspěšný zájezd do Velké Británie, Francie a Německa. Velmi žádané jsou rovněž společné vánoční koncerty se SPS Janáček. Už teď se však Jablonecká píšťalka těší na velkou oslavu svého výročí. „Doufáme, že nás na květnovém koncertu posílí i všichni bývalí členové, abychom na rekord dosáhli, zve pan Letošník všechny příznivce Jablonecké píšťalky.

(sve)

Vytvořeno 29.1.2008 9:27:43 | přečteno 3695x | Petr Vitvar
load