Za krásami jizerskohorské zimy

Josefův Důl, ČD - Mariánskohorské boudy (3 km) - rozcestí U Knajpy (8 km) - Na Čihadle (8,5 km) - Štolpišská silnice - rozcestí Na Žďárku (11 km) - Bílá smrt - sedlo Holubníku (12,5 km) - Kristiánov (16 km) - Blatný rybník (18 km) - Nová louka - Bedřichov, MHD (celkem 21 km).

Za půvaby zimní zasněžené krajiny se vydáme z Josefova Dolu na běžkách. Od vlakového nádraží půjdeme doprava po žlutém značení nejprve pěšky do tzv. Hujerova Koutu. Asi za 15 minut dorazíme k rozcestí „Lesní brána“; odtud je pohodlnější k Mariánskohorským boudám pokračovat vpravo po neznačené silničce. Většinou tady můžeme připnout lyže. Zanedlouho znovu narazíme na žluté značky, které sem přicházejí zleva. Až k „boudám“ půjdeme stále do kopce. Čtyři malebně položená stavení sloužila kdysi pastevcům a lesním dělníkům, dnes jsou po většinu roku opuštěná.

Na zdejším rozcestí již zpravidla najdeme upravenou lyžařskou trať, po níž se vydáme doleva vzhůru. Cesta je zpočátku zeleně značená, avšak po cca 2,5 km značky odbočují doprava. My ale pokračujeme v původním směru a za občasných výhledů k vrcholu Jizery dojedeme na Štolpišskou silnici. V těchto místech se nevyhneme hlavní části frekventované lyžařské magistrály. Jen pár minut vpravo odtud se nachází občerstvení v kiosku Na Knajpě.

Náš výlet ale pokračuje na opačnou stranu, tedy doleva k rozcestí a dřevěné rozhledně Na Čihadle. V roce 2010 by měla nová vyhlídková věž nahradit tu stávající. O realizaci stavby se postarají členové Jizersko-ještědského horského spolku. Po magistrále nyní pokračujeme až na návrší Na Žďárku, kde odbočíme doleva (zelené značky). Brzy potom objevíme vpravo u cesty kůl se stříškou a deskou s malovaným obrázkem, na němž dva muži v chumelenici táhnou sáně naložené třetím z nich. Památka nazývaná „Bílá smrt“ připomíná poměrně známou příhodu o výletu tří pánů z Liberce, při níž málem došlo v únoru roku 1909 k neštěstí. Kdo by se chtěl o události dozvědět více, může zalistovat např. v knize „Připomínky zašlých časů“.

Přes sedlo Holubníku s následujícím dlouhým sjezdem se dostaneme bez obtíží do Kristiánova (červené značení) a odtud přes Blatný rybník a Novou louku do Bedřichova.

Trasa je navržena tak, abychom se alespoň částečně vyhnuli nejvíce navštěvovaným cestám. Doporučujeme mapu Jizerské hory, 1 : 25 000, 3. vydání, 2008.

(os)

Vytvořeno 7.1.2010 9:12:53 | přečteno 3104x | Petr Vitvar
load