Pracovat pro rodiny budeme i nadále

Jablonec nad Nisou získal před rokem titul Obec přátelská rodině. Vyhlašovatelem této soutěže je ministerstvo práce a sociálních věcí společně se Sítí mateřských center a Asociací center pro rodinu. Teď Jablonec vstupuje do dalšího roku, v němž chce dále pokračovat v nastaveném trendu prorodinné politiky. Jejím garantem v Jablonci je místostarosta Petr Vobořil.

Když zhodnotíte uplynulý rok - jak Jablonec nad Nisou uspěl jako obec přátelská rodině? Můžete srovnávat například s jinými městy a obcemi, které titul získaly?

Jablonec uvedl do života hned několik zcela originálních projektů. Tím nejúspěšnějším jsou webové stránky www.jabloneckarodina.cz, jejichž návštěvnost každým měsícem stoupá a které jsou neustále doplňovány, vylepšovány a rozšiřovány. Jejich návštěvníci zde najdou informace opravdu pro celou rodinu - od batolete, přes přípravu na svatbu a manželství až po seniorský věk. Stránky se nevyhýbají ani problematickým situacím a snaží se poradit, kde hledat pomoc.
Zajímavým počinem jsou určitě i víkendové rodinné jízdenky, které poskytují rodinám výraznou slevu na městskou hromadnou dopravu. Jsou k dostání například v informačním centru jablonecké radnice.

A rozhodně nemůžu opominout ani víkendová setkávání českých a německých rodin v rámci programu „Škola hrou“, který je financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj Cíl 3 /Ziel 3. Pilotní setkání se odehrálo v létě v klášteře St. Marienthal nedaleko od Žitavy. Právě v St. Marienthalu je totiž mezinárodní centrum, které s městem Jablonec nad Nisou na tomto projektu spolupracuje. Na podzim naopak rodiny trávily společný víkend v Jizerských horách. Během roku 2010 se uskuteční ještě další tři podobné víkendy, kde se české a německé rodiny můžou vzájemně poznávat při společných hrách.

Jak byla investována jedenapůlmilionová dotace, kterou město spolu s titulem získalo?

Kromě již zmíněných webových stránek a víkendových jízdenek vznikl například dokumentární film o místních mateřských školách, který bude také součástí webu jablonecké rodiny a bude sloužit rodičům při výběru předškolního zařízení. Z dotace bylo vybaveno nábytkem centrum Severák, hracími prvky byla osazena dětská hřiště u Spolkového domu a v Okružní ulici. Každý měsíc vychází informační leták s nabídkou kulturních a sportovních akcí pro celou rodinu, jež se odehrávají na území města. K dispozici jsou však i informační letáky pro rodiny starající se o seniora a potřebující sociální službu. Tyto aktivity vycházejí i z velmi úzké spolupráce s komunitním plánováním, konkrétně se skupinou pro rodinu.

Kam tedy bude směřovat rodinná politika v novém roce?

Rád bych zdůraznil, že v Jablonci chápeme rodinu skutečně v nejširším slova smyslu. Od okamžiku narození až po seniorský věk. Rok 2010 bude „Rokem jablonecké rodiny“. Odstartuje už tento měsíc a každý další bude mít své jedinečné téma spojené s rodinou. Hned leden se soustředí na městský úřad, který tak rodinám ukáže svou přátelskou tvář. Únor se bude věnovat Národnímu týdnu manželství, který však bude v Jablonci oproti celonárodnímu termínu o týden posunutý, a to kvůli jarním prázdninám. Březen se bude specializovat na čtení pro děti v Městské knihovně, duben souvisí s bezpečností, dopravou a víkendovou jízdenkou pro rodiny. Květen bude ve znamení Dne rodiny a pohádkové přehrady, v červnu pak oslavíme Den otců. V létě se prorodinná politika města zaměří na příměstské tábory a podzim bude už tradičně spojený s Týdnem seniorů, který proběhne v září a se skřítkem Pastelkou v říjnu. Letošní výstava dětských prací v Eurocentru se setkala s obrovskou odezvou jak u dětí, tak i u jejich rodičů a prarodičů. A proto budou děti malovat i v nastávajícím roce.

(fr)

Vytvořeno 7.1.2010 9:12:20 | přečteno 2112x | Petr Vitvar
load