Ohlédnutí za uplynulým rokem

Úvodník

Vážení občané, touto dobou se pravidelně ohlížím za rokem uplynulým a snažím si připomenout, co všechno se ve městě povedlo. Často za to bývám kritizován, možná proto, že se chovám v duchu hesla: „Když se nepochválíš sám, nikdo jiný to za tebe neudělá“. Dělám to proto, že se v naší české kotlině nepřipomíná skutečná práce, nehovoří se o povedeném díle, ale hledá se raději každý neúspěch, jenž se hodí účelově ke všemu. Tak se vytváří nálada celého národa a média k tomu malují bulvární kolorit.

Příkladem je i daň z nemovitostí, kterou právě zlý Jablonec chtěl zvýšit čtyřikrát, přičemž dvojnásobné zvýšení z toho má na svědomí stát. A například hodná Česká Lípa z důvodu krize odpouští platbu za odpady. Už se však neříká, že stejná Česká Lípa zavedla místní koeficient 2 už vloni, tak jako mnoho dalších měst Libereckého kraje kromě Jablonce, a letos ho neruší. Neříká se, že Teplice loni zavedly místní koeficient v hodnotě 3 a teď ho kvůli Janotovu balíčku pouze sníží na 2. Ale to jen na okraj.

Máme za sebou těžký rok a další ještě těžší nás teprve čeká. Ale i přes všechny těžkosti se nám podařilo několik velmi dobrých věcí, jež si musím pochválit. Jsem pyšný na rozsáhlou a zdařilou rekonstrukci základní školy na Žižkově Vrchu i na příjemný volnočasový areál ve Mšeně. Jsem rád, že se podařilo získat evropské peníze na rekonstrukce bytových domů v oblasti integrovaného plánu rozvoje města. Těší mě, že se ještě před koncem tohoto roku začalo s přestavbou staré hasičárny, která je z velké části financována z evropských peněz. Velký kus poctivé práce se odvedl v sociální oblasti, zejména v realizaci komunitního plánování.

Složitost roku 2009 podtrhla i sněhová nadílka, s níž jsme se potkali během roku hned dvakrát. A stalo se, že v únoru jsme kalamitní stav vyhlásit nemuseli, zato v říjnu si prudkost a náhlost přívalů sněhu toto opatření vynutila. A myslím, že město obstálo v tomto mimořádném stavu velmi dobře. S nasazením všech sil a s pomocí profesionálů i dobrovolníků, kterým tímto velmi děkuji, dokázalo město kalamitu rychle a účinně odstranit, i když dopady na veřejnou zeleň nás budou strašit ještě v novém roce.

Vážení přátelé, dovolte mi, abych Vám popřál hodně sil do roku 2010 a hlavně ať nám všem vydrží elán, optimismus a zdraví.

Petr Tulpa
starosta města

Vytvořeno 7.1.2010 9:11:53 | přečteno 1988x | Petr Vitvar
load