Meteorologické sloupky

Z jablonecké minulosti
Na konci 19. století se staly módní záležitostí takzvané meteorologické stanice. Byly zřizovány ve všech významnějších městech Evropy, a tak Jablonec nemohl zůstat stranou. Sloupky či budky byly vybavovány nejrůznějšími meteorologickými přístroji, které poskytovaly kolemjdoucím informace o počasí.
Na území našeho města bývaly takové sloupky nejméně tři. Jeden z nich stál v městském parku v blízkosti dnešní Fügnerovy ulice. Měl secesní tvar a jeho základnu tvořil osmihranný žulový podstavec. Na něm stála schránka s různými přístroji. Z dobového tisku se dovídáme, jakými aparáty byl sloupek vystrojen: byl zde mimo jiné polymetr, thermometrograf, normální teploměr, rtuťový barometr, barograf a thermograf. Skříň byla zasklená, aby bylo možné základní údaje zvenčí snadno přečíst. Stříšku tvořila měděná hlavice, na jejímž vrcholu označovaly šipky světové strany. Sloupek dal postavit „Spolek Staroněmců“ (Gesellschaft der Altdeutschen) a 6. listopadu 1910 ho předal „Výsadbovému a okrašlovacímu spolku“. Celkové náklady na jeho pořízení činily 3 500 K. Ale již dlouho předtím, od 1. dubna 1887, byla v Jablonci v provozu tzv. pozorovací stanice.
Další sloupek stál na Dolním náměstí v místech staré studny, která byla dříve zakrytá a zadlážděná. Sloupek obklopovalo šest menších stromů. Zrušen byl ve 30. letech.
Třetí sloupek se nacházel uprostřed nynějšího náměstí Boženy Němcové. Po zbourání starého Feixova mlýna bránil provozu, a proto ho ve 20. letech přesunuli blíže ke kostelu. Později byl zlikvidován a zbyla po něm pouze velká žulová kostka, která tvořila jeho základnu.
Na pohlednici z počátku 20. století vidíme podobný sloupek na Starém trhu, dnešním Mírovém náměstí. Byly v něm zřejmě hodiny a sloužil i jako reklamní plocha. Jestli v něm byly umístěny i meteorologické přístroje, to nám není známo.
Podobné renovované meteostanice stojí dodnes v Liberci nebo Smržovce. Nám v Jablonci zbyl pouze žulový, kytičkami ozdobený základový osmihran v soukromé zahrádce. Původně - po úpravě městského parku v 70. letech - skončil v navážce za městskou halou.
Václav Vostřák