Brodská zvonice opět stojí

Obnovené památky regionu

Již od roku 1761 měl Železný Brod svou typickou dominantu, která hrdě vévodila na většině jeho pohlednic. Byla jí tmavá dřevěná zvonice, která na Kostelním vršku nad Jizerou stála v těsném sousedství barokního kostela sv. Jakuba Většího, bílé věže márnice a prvního zděného brodského domu, fary z roku 1723. Časně ráno 13. května 2007 Brod o část své dominanty přišel.

Hrozivý požár, který byl hasičům ohlášen v neděli ve 3 hodiny ráno, přinesl nenahraditelnou ztrátu vyčíslenou na osm set tisíc korun. „Byl jsem z toho v šoku. Shořela nejstarší dřevěná stavba v Železném Brodě, možná ještě starší než z datovaného roku 1761,“ konstatoval farář Miroslav Matenko. Uvnitř byly dva zvony, starší z roku 1497. Z obou zbyla jen roztavená torza pod ohořelými krovy.

Byla to nehoda? Nebo úmysl? Pověsti se šířily různé, v lidovém podání vše samozřejmě spíše ukazovalo na úmysl - fakta však nemohla podepřít žádnou z verzí. Jediné, co bylo zcela jasné, bylo černé memento tyčící se nad městem. A s tím se Broďáci nehodlali smířit. Chvíli po požáru začali místní obyvatelé, ale i turisté, dle svých možností na obnovu památky přispívat. Kasička na sbírku se objevila před obchodem na Malém náměstí a nakonec se v ní nastřádalo 575 tisíc korun.

Půl druhého milionu na obnovu vyčlenilo ze svého rozpočtu město, půl milionem přispěl Liberecký kraj, milion přidalo Ministerstvo kultury ČR. Záměr města podpořilo i litoměřické biskupství, které vyslalo na místo neštěstí stavebního technika diecéze Iva Fiedlera. Ten odhadl stavbu repliky na půl až milion korun bez nákladů na výrobu kopie hlavního zvonu.

Celkové náklady včetně zvonu, který nechala církev za peníze farníků vyrobit u českého mistra zvonaře Petra Manouška v Holandsku, se nakonec rovnaly milionům třem. Původně bylo v plánu ohořelé zbytky krovů strhnout a postavit zvonici znovu. Proti se ale postavili památkáři, neboť unikátnost stavby spočívala kromě stáří v originální konstrukci, autorem které byl Johann Georg Volkert. Vnitřní trámová konstrukce byla zvononosná a kvůli výrazným otřesům nebyla až na jednu výjimku spojena s vnějším pláštěm, který spočíval na konstrukci vnější.

Rekonstrukce se ujala odborná firma ze Slavonic. Ohořelé zbytky rozebrala, odvezla, očistila a zjistila míru poškození. Pak postavila ve svém areálu zvonici novou s doplněnými shořelými částmi, znovu ji rozebrala a složila pak definitivně na Kostelním vršku. V závěru listopadu 2008 se vrátila i replika roztaveného zvonu vážící 480 kilogramů. Jeho spodní průměr má 921 mm, výška je 920 mm, s dřevěnou hlavicí téměř 1,5 metru, hlavní tón zní v a1.

Nový zvon nese nápis: „Na památku zvonu z roku 1497 zničeného požárem 13. 5. 2007 pořízen z darů dobrodinců A. D. 2008.“ Na druhé straně je jméno zvonu - Svatý Jakub Větší a pod ním reliéf světce s poutnickou holí. Farníci na něj vybrali celkem 268 000 korun. Zvon posvětil emeritní biskup Josef Koukl, za jehož přítomnosti byl též znovu zavěšen. První zvonění proběhlo na Štědrý den.
Nyní tedy má Železný Brod zase svou dominantu, sice zatím zářící novotou, ale opět stavebně unikátní zvonicí.

(fr)

Vytvořeno 8.1.2009 13:34:37 | přečteno 1883x | Petr Vitvar
load