Úvodník

Slovo starosty města

Vážení spoluobčané,

skončil rok 2007 a myslím, že ho musím alespoň několika větami komentovat. Obecně bych jej charakterizoval jako období hledání vlastního postavení nového vedení radnice v občanské i politické džungli našeho města. Realita byla taková, že jsme se v první polovině roku každodenně setkávali s novými a novými problémy, na které jsme neznali odpověď. Nezbylo nám nic jiného než se od počátku prokousávat jejich podstatou. Připadalo mně to jako neustálé otevírání dveří do místností, o kterých jsme nevěděli, co v nich je. Nikdo nám v tom nebyl ochoten pomáhat a musím přiznat, že mě překvapila škodolibost opozice i medií.

V dalším pololetí se situace změnila. V rámci integrovaného plánu jsme vytvořili základní směry vývoje města (například rozvoj bydlení, zázemí přehrady, rekonstrukce škol, rozvoj volnočasových aktivit, budovy radnice a staré hasičárny, obchodního centra atd). Některé záměry jsme již zařadili mezi žádosti o evropské peníze, neboť všechno nepůjde realizovat z peněz městského rozpočtu. Proto bych toto období charakterizoval jako čas příprav na následný rozvoj.
Pravdou je, že ne všechno se nám podařilo v minulém roce napravit či odstranit. Zůstaly „věčné“ problémy - čistota a bezpečnost města, zásobování teplem, dopravní průjezdnost... Naproti tomu řadím mezi úspěchy aktualizaci strategických dokumentů města, vytvoření zásobníku projektů pro realizaci, výrazné prosazení kultury, udržení investičního rozvoje škol i městské nemocnice, změnu ve správě bytového fondu, lepší komunikaci s občany a jsou i další.

Je však třeba si říci i to, co bude dál. Před námi je rok 2008. Nastane období velmi intenzivních příprav realizace projektů. Chceme je směrovat tak, aby výsledky této práce bylo vidět již v roce 2009. Nelze zapomenout ani na duševní hodnoty. Jablonec čeká řada velkých kulturních i sportovních akcí, které určitě potěší nejen naše občany. Bude to například Jablonecké Trienále (obnova tradičních výstav bižuterie ve spojení s designem a oděvní tvorbou), velký festival základních uměleckých škol, finále Mistrovství Evropy ve fotbale devatenáctiletých, 200 let povýšení Jablonce na městys. To je jen malá ochutnávka pro rok 2008. Pevně věřím v to, že se nám podaří posunout o kousíček dál i některé palčivé otázky, jež jsem označil jako „věčné“.

A jaká jsou moje přání do roku 2008? Především přeji všem občanům trpělivost a pevné nervy, zdraví a chuť aktivně žít i pracovat v Jablonci nad Nisou. Ať se nám společně podaří realizovat všechny úkoly, které směřují k prospěchu a spokojenosti občana našeho města.

Petr Tulpa
starosta města

Vytvořeno 10.1.2008 13:02:36 | přečteno 2532x | Petr Vitvar
load