Smíšený pěvecký sbor Janáček

Jablonec charakterizuje mnohé: je městem skla, bižuterie, sportu, ale také hudby. Na profesionální i amatérské scéně tu působí řada vynikajících hudebníků tvořících na špičkové úrovni. Mezi pojmy v této oblasti bezesporu patří i SPS Janáček.

Minulost našeho města je od konce 19. století, kdy došlo k jeho hospodářskému a následně i kulturnímu rozmachu, spjata se vznikem mnoha hudebních, divadelních, ale zejména pěveckých spolků. Těch tady v této době působila víc než stovka. A na tuto tradici navázal krátce po válce i hudební pedagog, nadšený sbormistr a první správce hudební školy v předválečném Jablonci - František Chlebeček. V roce 1949 stál společně s Františkem Černým - sbormistrem mužského pěveckého sboru při podniku Elektro-Praga, Jiřím Pecháčkem a Věrou Vojtěchovou i při vzniku SPS Janáček.

Tyto osobnosti vystřídal v roce 1964 Josef Boček, který sbor vedl po celých čtyřicet let. Janáček se během své existence vyprofiloval v uznávané hudební těleso a dokázal si vybojovat čestné místo v obrovské konkurenci. Na prvních Mezinárodních sborových dnech v Praze v roce 1987 získal Janáček absolutní prvenství a zvítězil i na soutěži Zdeňka Lukáše v Hradci Králové.

Sbor nás reprezentoval také v zahraničí, a to v řadě evropských zemí, ale i v zámoří. Také tam se dočkal úspěchů a získal cenné trofeje. Vystupoval rovněž s prestižními hudebními tělesy - Filharmonií Hradec Králové či Dolnoslezskou filharmonií Jelení Hora. Mezi pocty můžeme řadit i účast sboru na Pražském jaru v roce 1986.

Výčet činnosti SPS Janáček by nebyl úplný, kdybychom zapomněli uvést diskografii souboru, která čítá tři gramofonové desky, audiokazety a CD i nahrávky v Českém rozhlasu. V současné době vede těleso sbormistryně Olga Fröhlichová. A že si vede velmi dobře, o tom svědčí i poslední úspěch na mezinárodní soutěživ Praze.

Smíšený pěvecký sbor Janáček je sdružením čistých amatérů, které láska ke sborovému zpěvu nadchla natolik, že někteří v něm zpívají více než třicet let. Hudba se členům Janáčka stala osudem a trvalou láskou. A pokud si v sobě ještě nesete slavnostní atmosféru jeho pravidelných vánočních koncertů v Městském divadle, možná i vás napadne, že slovo amatér je odvozeno z latinského amare - tedy milovat.

(sve)

Vytvořeno 10.1.2008 13:03:18 | přečteno 4563x | Petr Vitvar
load