Oddíl akrobatického lyžování TJ Bižuterie

S akrobatickým lyžováním se začalo již na přelomu 19. a 20. století v Rakousku, k opravdovému rozmachu však došlo až v 50. letech. K nám se toto odvětví dostalo zhruba před čtvrt stoletím a mezi jeho průkopníky patřili právě členové TJ Bižuterie. Několik otázek jsme položili předsedovi oddílu Martinu Lomskému.

Pro váš sport jsou potřebné specifické podmínky. Máte kde trénovat a soutěžit?

V současné době je akrobatické lyžování spojováno se skoky (Valenta), boulemi (Sudová) a skicrossem (Kraus). Náš oddíl se zaměřuje pouze na jednu z disciplín, a to jsou boule (moguls). K tomu je potřeba strmý svah a dostatek sněhu. A právě tyto podmínky máme ve střediscích TJ Bižuterie, zejména pak na Špičáku. V republice je jen několik zimních středisek, kde se dají uspořádat závody v boulích. Náš oddíl je každoročně pořadatelem závodu série českého případně evropského poháru. Věkové kategorie žáků a přípravky se však připravují na klasických terénech přístupných ve všech lyžařských střediscích.

Máte v oddílu i mládežnické kategorie. Kdy se dá s akrobatickým lyžováním začít?

Oddíl se poslední roky zaměřuje převážně na mládežnické kategorie. Jde o specifický sport, kde kromě lyžování je potřeba zvládat i další pohybové dovednosti, zejména gymnastiku a akrobacii. Proto je vhodné si boulaře vychovávat od ranného věku a tím rozvíjet potřebnou směs pohybových dovedností. V oddíle pracujeme s dětmi již od 3 let. Závodit se dá od dvanácti.

Z vašeho oddílu vzešla i naše nejlepší boulařka Nikola Sudová. Připravují se u vás nějaké další naděje?

Nikola Sudová zvítězila ve SP, přivezla stříbrnou medaili z MS ve finské Ruce a 6. místo z OH v Turíně. Starší ze sester Sudových má za sebou dvě olympiády, mladší zatím jednu. Ale nejsou to jen ony dvě. TJ Bižuterie vychovala řadu boulařů, kteří patřili nebo ještě patří k nejlepším nejen v ČR. Závodníci našeho oddílu získali řadu medailí z mistrovství světa juniorů. Nyní je v oddílu silná juniorská kategorie a doufáme, že alespoň někteří naváží na výsledky Sudové, bratrů Vokatých, Srbové, Linkové, Hofmanové a dalších.

(os)

Vytvořeno 10.1.2008 13:03:26 | přečteno 4066x | Petr Vitvar
load