Jablonec je partnerským městem Jelení Hory

Středa 19. prosince se do historie města zapíše jako den, kdy starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa a primátor Jelení Hory Marek Obrębalski podepsali smlouvu o partnerství.

Akt se uskutečnil na radnici polských sousedů. Jablonec tak rozšířil počet partnerských měst, mezi něž patří Zwickau a Bautzen v Německu, belgické Ronse nebo italské Marsciano. Je předpoklad, že nová smlouva bude přínosná pro rozvoj našeho města především z hlediska turistického ruchu.

Oficiální spolupráce by měla navázat na již dřívější projekty, které se mezi oběma městy uskutečnily v rámci partnerství s Jelenohorským okresem. Připomenout můžeme například cyklus fotografických výstav Eurionfoto, který každým rokem představuje v prostorách Eurocentra trojici polských fotografů a jejich prostřednictvím i tamní krajinu, kulturu a život sousedů. Tradiční jsou i koncerty významného hudebního tělesa Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora.

Polské město dosud nemělo žádného partnera na české straně. Spolupráce by nyní díky oficiálnímu podpisu partnerské smlouvy měla být mnohem intenzivnější. „Chceme společně pracovat v oblasti kultury či sportu, ale rozhodně vhodným tématem by mohlo být i budování infrastruktury, výstavba komunikací a cyklostezek, přiblížila konkrétní formy další spolupráce zástupkyně polské strany Jadwiga Olšanska. Zároveň dodala, že velké finanční možnosti představuje fond Občané pro Evropu, stejně jako strukturální fondy Evropské unie, na které lze společnými silami lépe dosáhnout.

(os, fr)

Vytvořeno 10.1.2008 13:03:49 | přečteno 2762x | Petr Vitvar
load