Závazky a cíle projektu transformace fary

, autor: Milan Bajer
Po smrti manželů Scheybalových nebyl žádný dědic ani závěť, proto jejich majetek přešel do rukou státu a spravoval jej Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podmínkou bezúplatného převodu do majetku města bylo, že dům bude využíván pro veřejnost jako památník manželů, a to minimálně 15 let.

Budova byla v nevyhovujícím technickém stavu, proto Jablonecké kulturní a informační centrum podalo žádost o dotaci na rekonstrukci a transformaci fary na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. „Celý projekt bude zejména vyzdvihovat odkaz významných národopisců a historiků, kteří prožili v Jablonci nad Nisou podstatnou část svého života. Josef Václav Scheybal byl vybrán mezi 50 osobností Libereckého kraje všech dob. Mezi Karolínou Světlou, Valdštejnem apod.,“ stojí ve zdůvodnění projektové žádosti.

Hlavním strategickým cílem projektu bylo zvýšit turistický ruch ve městě Jablonec nad Nisou a regionu Jizerské hory.

Doprovodné cíle projektu

• uchovat jeden z nejstarších a nejvýznamnějších domů v historickém centru města ke kulturně společenským potřebám;
  • vytvořit turistické informační centrum s kvalifikovanými informacemi o turistických atraktivitách ve městě a regionu v češtině, angličtině, němčině, polštině, s prodejem regionálií a doplňkových předmětů (mapy, suvenýry s upoutávkou na dům);
  • vytvořit kulturně společenské centrum;
  • vytvořit nové výstavní prostory pro prezentaci turistického a historického regionu Jizerské hory;
  • vznik památníku manželů Scheybalových, jedněch z nejvýznamnějších jabloneckých osobností, a uchovat tak jejich odkaz.
Vytvořeno 26.11.2012 12:56:10 | přečteno 2111x | Petr Vitvar