Dům Jany a Josefa V. Scheybalových se otevírá veřejnosti

, autor: Milan Bajer
Dům Jany a Josefa V. Scheybalových provozuje Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s. Návštěvníci v domě najdou tyto služby: turistické informační centrum v přízemí, Městskou galerii MY, knihovnu a studovnu v 1. patře a Památník Jany a Josefa V. Scheybalových v podkroví domu.

Turistické informační centrum bude v plném provozu už po slavnostním otevření v pondělí 26. listopadu. „Bude zajišťovat služby turistům a zároveň sloužit občanům jako vstupní recepce do domu,“ konstatuje ředitel JKIC Roman Král. Pouze v omezeném rozsahu zatím budou otevřené galerijní prostory v 1. patře a dočasná instalace bude i v připravovaném památníku ve 2. patře domu. Galerie se do nového působiště přestěhuje na jaře příštího roku.

Provozní doba domu

Pondělí až pátek 9–17 hodin, sobota 10–13 hodin, v době prázdnin i neděle 10 – 13 hodin. Telefon 774 667 677. Odpovědná osoba: Hana Herkommerová. Ve státní svátky bude dům zavřený.

Další informace: www.jablonec.com/cs/dum-jany-a-josefa-v-scheybalovych/

Pětice drobných výstav na faře

Otevření domu Jany a Josefa V. Scheybalových provází také zajímavé drobné výstavy, které určitě stojí za pozornost. K vidění budou kdykoli během provozních hodin infocentra.

V přízemní chodbě domu jsou fotografie a tisky ve skleněných panelech, které stručně dokumentují průběh rekonstrukce domu. Ve dvou stolových vitrínách pak jsou k vidění také nálezy z archeologického výzkumu provedeného v průběhu přestavby.

Také první patro nabízí dvě drobné expozice, jež jsou předzvěstí budoucího dění v městské výstavní síni. Na fotografiích si návštěvníci domu připomenou, jak vypadala jeho původní podoba a budou tak mít možnost srovnání se současností. A k minulosti se vrací také soubor dobových pohlednic a fotografií zobrazujících faru a sousední kostel sv. Anny, k němuž fara patřila.

V podkroví, v budoucím památníku manželů, se zabydlely kresby a akvarely Josefa V. Scheybala.

Kniha ScheybalKniha se Scheybalovými kresbami je v nabídce infocentra

Pokud budou návštěvníci podkroví domu okouzlení kresbami a akvarely Josefa V. Scheybala, mohou si odnést domů knihu „Josef Václav Scheybal - Kresby a akvarely z Jizerských hor, Jablonecka, Podještědí a Pojizeří“. Ta je v nabídce turistického infocentra.

V roce 2009 ji vydalo město Jablonec k 80. výročí narození J. V. Scheybala. Autorem publikace o 264 stranách je Jan Strnad ve spolupráci s Otokarem Simmem, grafickou podobu měl na starosti Miloš Jaroš. Otištěné reprodukce zapůjčilo Městské muzeum v Železném Brodě, Severočeské muzeum v Liberci, další obrazové a podkladové materiály poskytla Jana Scheybalová, soukromé osoby a sběratelé.

Přípravu knihy doprovázela nemoc a nakonec smrt paní doktorky Scheybalové, čímž se práce velmi zkomplikovala. Historie celého složitého vzniku knihy je také popsána v ní samé.

Vytvořeno 26.11.2012 12:59:42 | přečteno 2564x | Petr Vitvar