Anděl s kalichem se vrátil zpět

, autor: archiv JKIC
Součástí farního areálu je i takzvaná Getsemanská zahrada. Soubor jedenácti soch prošel odborným ošetřením, na své místo se z restaurátorské dílny vrátil také Anděl s kalichem hořkosti.

Od roku 1963 je jablonecká Getsemanská zahrada prohlášená za kulturní památku a zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Sochy jsou z roku 1829 a vytvořil je mistr kamenický Ignác Martinec, který se inspiroval podobným sousoším z Jiřetína pod Jedlovou. Manželé Scheybalovi je silně poškozené převezli do farní zahrady v roce 1966 z Rádla.

Sedm soch je osazených v zahradě, dva andělé a dvě vázy jsou umístěné na čtyřech kamenných sloupcích plotu směrem do ulice Kostelní. Celé období přestavby sochy přečkaly zabalené do prodyšného textilního materiálu v ochranném dřevěném bednění. V závěru stavby restaurátor všechny sochy ošetřil horkou parou.

„Kompletní obnovou prošel anděl s kalichem, kterého odborníci sejmuli ještě před zahájením rekonstrukce domu a odvezli do restaurátorské dílny. Tam z něj odstranili organické části, vyčistili kámen, injektovali a prolepili trhliny a modelačně doplnili chybějící části. Nyní je anděl na původním místě. Podobnou obnovou by měly dle doporučení restaurátorů projít i další plastiky,“ říká předseda správní rady JKIC Petr Vobořil.

Vytvořeno 26.11.2012 13:02:24 | přečteno 2254x | Petr Vitvar
load