plk. v.v. Čestmír Šikola

, autor: archiv MMJN

Čestné občanství uděleno 25.února 1992, čestným občanem Jablonce nad Nisou, Bystřice pod Hostýnem, Agde (Francie). Narozen 28.11.1919.

V roce 1939, když začínala válka studoval 3. ročník vysoké školy v Praze. 17. listopadu 1939 zažil na vlastní kůži násilné uzavření vysokých škol. Události předcházejících období a zážitek ze studentských kolejí 17. listopadu jej přiměly k tomu, aby se snažil dostat do Francie, kde se formovala československá zahraniční armáda.

Spolu se svými kolegy zažil boje v Francii i smutnou porážku, při které Francie kapitulovala. S dalšími československými vojáky se mu pak podařilo dostat do Anglie. Tam se naši vojáci opět zorganizovali a chystali na další boje.

V roce 1942 dostal spolu s dalšími krajany úkol nechat se vysadit doma v protektorátě a plnit zpravodajský úkol.

Po nutném speciálním výcviku byl na jaře 1944 jako člen tříčlenné parašutistické diverzní skupiny Clay vysazen na území Protektorátu Čechy a Morava. Odtud po několik měsíců posílal do Londýna za velmi riskantních podmínek důležité zprávy. Události této doby velmi napínavě popisuje v knize Radista skupiny Clay Eva vzpomíná.

Po únoru 1948 byl dva a půl roku nezákonně vězněn na různých místech republiky. Po propuštění pracoval nejprve jako pomocný dělník v Líšném na Malé Skále, poté se přestěhoval i s rodinou na Plzeňsko, kde pracoval jako technolog v keramických závodech.

Počátkem 60. let dálkově dokončil Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Aby unikl neustálým tlakům ze strany tehdejší StB, která se jej několikrát neúspěšně pokoušela získat jako spolupracovníka, přestěhoval se zpět na Maloskalsko do domku manželčiny matky. Začal v pracovat ve Výzkumném ústavu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde našel dobré lidi a kde zůstal až do důchodu. Čestmír Šikola zemřel 29. února 2008 ve svých devětaosmdesáti letech.

Vytvořeno 16.8.2013 10:40:07 | přečteno 2241x | Petr Vitvar