Mají k tomu co říci... Roman Gaal

V divadle si dobíjím baterie

Současným předsedou správní rady Městského divadla v Jablonci je Roman Gaal. Zajímalo nás, jaký je jeho vztah k divadlu a kultuře obecně.

Kulturu vnímám jako velice důležitou součást mého života. Nejedná se o pouhou aktivitu v rámci využití volného času, vnímám ji jako prvek umožňující mi velice efektivně „dobíjet baterky . U divadla obzvlášť je skvělý kontakt mezi divákem a hercem, kdy je člověk vtažen do děje a získává tak nezapomenutelné zážitky, které u televize nenajde. Přednost dávám činohře - nejlépe komedii, ale rád shlédnu i drama. Neznamená to však, že nechodím na opery a operety a že by mě tento žánr nebavil! Do divadla zajdu s oblibou na cokoli dobrého, ale vadí mi, když mi někdo ruší můj kulturní zážitek v hledišti svým nepřiměřeným chováním.

Jste předsedou správní rady, jakým směrem by se během jejího funkčního období mělo divadlo ubírat? Jaké jsou vaše vize a cíle?

Městské divadlo v Jablonci nad Nisou má již velmi kvalitní, divácky prověřenou programovou skladbu. Na prknech zdejšího jeviště se pravidelně objevují umělci velice zvučných jmen účinkující pouze na několika místech republiky. Naší vizí je udržet a rozvinout současnou programovou skladbu, pokračovat v náročných projektech, jakými jsou například předvánoční koncerty a mimořádné akce v průběhu roku mimo běžné předplatné, představovat divákovi další atraktivní umělce. A samozřejmě poskytnout obecenstvu co nejlepší servis, aby se celkově cítilo v Městském divadle příjemně a odcházelo po všech stránkách maximálně spokojeno. Chceme i pokračovat v tradici reprezentačních plesů v divadle. Rád bych, aby se nám podařilo připravit i nějaký divácky zajímavý letní program pro prázdninové měsíce, jenž by oslovil jak Jablonečany, tak návštěvníky města. Do kulturního dění v Městském divadle je třeba také vhodně zakomponovat i program v kostele svaté Anny.

Čím je podle vás jablonecké divadlo zvláštní, čím si vás získalo? Změnil byste v jeho práci něco?

Jablonecké divadlo je zvláštní především svojí programovou atraktivitou přitahující diváky nejen z Jablonecka, ale i z celé republiky. Díky citlivé rekonstrukci má pro diváka zvláštní kouzlo a vytváří příjemnou atmosféru. Na to, čím si mě získalo, jsem již odpověděl v předchozích otázkách. Doplnil bych jen, že i lidmi, kteří jej řídí, pracují v něm a v neposlední řadě i kolegy ze správní rady. Cením si všech obětavých lidí a sponzorů, kteří vykonali a vykonávají mnoho ve prospěch našeho divadla. Myslím si, možná na rozdíl od mnohých, že je určitou výhodou absence vlastní scény. Právě tento fakt umožňuje realizovat pestrost programové nabídky a také vyrovnané hospodaření divadla, jež pak nezatěžuje nezdravě městský rozpočet. Potenciál ke zlepšení však vidím ještě v programové nabídce pro letní měsíce.

Vytvořeno 30.8.2007 12:32:35 | přečteno 1381x | Petr Vitvar
load