Město

Statutární město Jablonec nad Nisou

O městě

Jablonec nad Nisou s 45 000 obyvateli je správním, kulturním i sportovně rekreačním střediskem Jizerských hor. Rozkládá se na ploše 3 135 ha v nadmořské výšce cca 500 metrů.

Turistické informace

Turistické informace o Jablonci a okolí, stejně jako kontakty na turistické informační centrum najdete na webu Visit Jablonec.

Zajímavosti města

Pamětihodnosti, architektura, přírodní zajímavosti v Jablonci nad Nisou.

Historie

První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík.

Symboly města

K symbolům města patří především znak a vlajka města. Dále pak slavnostní řetěz primátora, logo a městská medaile Pro meritis.

Partnerská města

V současné době má město Jablonec nad Nisou zahraniční partnerské vztahy s městy Bautzen (SRN), Zwickau (SRN), Ronse (Belgie), Marsciano (Italie), Jelenia Góra (Polsko), Kaufbeuren (SRN) a Beihai (Čína).

Jablonecký měsíčník

Zpravodaj územně správního celku Jablonec nad Nisou. Archiv vydaných čísel, podmínky inzerce, statut a distrubuce.

Ročenky města

Ročenky města Jablonec nad Nisou ke stažení.

Mikroregion Jizerské hory

Mikroregion Jizerské hory je dobrovolný svazek obcí se sídlem v Jablonci nad Nisou. Členy svazku jsou obce Bedřichov, Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Lučany na Nisou, Nová Ves nad Nisou, Pulečný, Rychnov nad Nisou, Smržovka, Rádlo, Dalešice a Maršovice.
load