Jablonecké kostely o prázdninách nabídnou koncerty i originální CD

, autor: JKIC

07.07.2017 - Jednou z nabídek, kterou na letní prázdniny připravilo turistické infocentrum v Jablonci nad Nisou, je návštěva zdejších kostelů s podvečerním koncertem. Pro veřejnost se jablonecké chrámy pravidelně otevírají každé úterý – 11. červencem počínaje a 29. srpnem konče.

Kostely tvoří od nepaměti nejen duchovní, ale i kulturní centra našich měst a jsou v nich vítáni všichni, kdo do nich vcházejí s úctou. „Jablonecké kostely otevřeny“ – právě tak se nazývá letní kulturní akce, která v roce 2017 slaví již 10 let. Nabízí nejen prohlídky architektonicky cenných interiérů, ale každý týden se v jednom z nich rozezní hudba a zpěv. „Páteří hudebního dění jsou samozřejmě varhany. Jablonec se jejich počtem i velikostí řadí k nejbohatším městům severních Čech. Pro letošní ročník budou koncerty tematicky zaměřené na hudbu z různých zemí. Posluchači tak mají možnost porovnat díla německých, francouzských i českých varhanních mistrů a zároveň posoudit širokou výrazovou škálu jabloneckých varhan,“ říká Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které má program na starosti.

K 10. výročí se vydává letos CD, jubilejní razítko i turistická vizitka

K jubilejnímu ročníku cyklu se podařilo ve spolupráci s varhanním mistrem Michalem Novenkem uskutečnit dlouho plánovaný dárek všem příznivcům vytříbené hudby. Vznikla nahrávka pěti jabloneckých varhan, které jsou vhodné pro koncertní využití. „Nejde jen o zachycení zvukové podoby těchto královských nástrojů, ale dramaturgicky využívá různých dispozic nástrojů k zachycení kulturně historických souvislostí, které v Jablonci přinášelo soužití národností i různých náboženských komunit. CD nazvané prostě Jablonecké varhany bude slavnostně uvedeno na koncertě k poctě sv. Anny 25. července v kostele sv. Anny,“ zve Petra Handlířová.

Turisty pak nepochybně potěší i pamětní razítko s motivem kostelů a turistická vizitka, která bude od poloviny července v prodeji v informačním centru v Domě manželů Scheybalových v Kostelní ulici. Zde bude možné od 26. 7. zakoupit i jubilejní CD “Jablonecké varhany”.

Další informace


Vytvořeno 7.7.2017 13:07:56 | přečteno 1214x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load