Hudební dua na Mírovém náměstí, swing v Tyršově parku

, autor: Markéta Hozová

13.08.2014 - Tentokrát bude středeční hodinka po čtvrté odpolední na podiu Mírového náměstí patřit houslím a klavíru, aby je o týden později vystřídalo kytarové duo. V Tyršově parku pak posluchače čeká hodina swingových melodií.

Ve středu 13. 8. vystoupí na podiu na Mírovém náměstí nadaní mladí muzikanti - houslista Jakub Junek a klavírista Miroslav Sekera. Junek v roce 2006 obdržel 2. cenu na mezinárodní Beethovenově soutěži v Hradci nad Moravicí, je finalistou mezinárodní soutěže Violine in Dresden 2008 a o rok později získal druhou cenu a titul laureáta prestižní mezinárodní soutěže A. I. Yampolského v Moskvě. První příčku obsadil v soutěži konzervatoří České republiky v Teplicích, je laureátem Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí a s violoncellistou Ivanem Vokáčem se stali absolutními vítězi 40. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Junek vystupuje pravidelně s českými symfonickými a komorními orchestry. Miroslav Sekera patří k výrazným osobnostem české mladé klavírní generace. Získal řadu cen, například v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy Yamaha), v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA dvě CD u společnosti Albany Records. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, koncertuje ¨doma i v zahraničí. V jabloneckém programu zazní skladby A. Dvořáka, S. Prokofjeva, M. Ponce a J. Suka.

Neděle 17. srpna se Město plné tónů přestěhuje do Tyršova parku, kde v altánu začne v 15 hodin hrát Big Band Železný Brod. Ten se bude prezentovat programem plným krásných swingových melodií.

Kytarové Duo Siempre Nuevo se představí opět na podiu před radnicí, a to ve středu 20. srpna od 16 hodin. Duo v roce 2007 založili vynikající čeští kytaristé Matěj Freml a Patrick Vacik, když studovali na Hochschule Mathise Christopha. Nyní jako kytarové duo vstřebávají znalosti ve Weimaru při studiu komorní hudby u prof. Thomase Müller-Peringa. Duo Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytary, tak i různé transkripce vlastní či jiných autorů. V repertoáru mají starou i moderní hudbu, od baroka až po současné skladatele. Program ve středu před radnicí sestavili ze skladeb Maria Castelnuova, Jana Nováka, Joaquína Rodriga, Enrique Granadosa, Jiřího Lukeše a Milana Tesaře.

Program Města plného tónů však ještě stále nekončí. Pokračovat bude až do konce září a v nejbližší době se mohou diváci těšit na společný koncert jablonecké bluegrassové kapely Nudličky a pražské kapely Sto zvířat. Na přehradní molo se muzikanti i posluchači vrátí ještě jednou, a to s Jabloneckým komorním orchestrem ze ZUŠ.


Vytvořeno 13.8.2014 9:44:05 | přečteno 2076x | Petr Vitvar
load