Nová vyhláška o pohybu psů a jiných zvířat na veřejném prostranství

30.04.2014 - Zastupitelé přijali novou obecně závaznou vyhlášku č. 1/2014, která upravuje pravidla po pohyb psů na veřejném prostranství a vymezuje prostory pro pobíhání psů a zvířat v zájmovém chovu. Nová vyhláška rozšiřuje plochy pro volný pohyb psů a také řeší koupání psů a jiných zvířat v zájmovém chovu v přehradě.

„Narovnali jsme vyhlášku tak, aby si procházku v okolí přehrady mohli užít lidé i zvířata a pejskaři měli možnost své psy bez trestu a bez vodítka vykoupat,“ říká primátor Beitl. „Zvážili jsme i možnost koupání psů mimo sezónu, tedy v době od září do dubna, kdy lidé přehradu ke koupání využívají zcela minimálně,“ pokračuje ve výčtu pro pejskaře dobrých zpráv Beitl.

Nová vyhláška totiž umožňuje koupat psy ve všech třech vodních nádržích s tím, že v období květen – září mohou psi využívat pouze II. a III. přehradu a v I. nádrži je v této době koupání psů zakázáno. Novinkou ve vyhlášce je také rozšíření ploch pro volný pohyb psů, ovšem včetně časového vymezení – v parku pod hrází a na Tajvanu se psi mohou bez vodítka proběhnout ráno a večer. Kromě přehrady se mohou pejskaři se svými miláčky vypravit na Novoveské koupaliště, jehož část je také nově zařazena mezi plochy pro volný pohyb psů a jejich koupání.

Vyhláška také zavedla nový pojem – zvíře v zájmovém chovu, což znamená, že se netýká jen psů, ale i všech domácích mazlíčků. Do této doby mohly totiž paradoxně přehradu využívat cirkusy pro koupání svých exotických zvířat, například slonů a velbloudů.

„Novela vyhlášky dává pohybu lidí a zvířat logiku a strážníkům Městské policie účinný nástroj na postihy těch, kteří se pravidly řídit nebudou. Doufám, že pejskaři i všichni chovatelé budou nová pravidla respektovat a že budou respektovat i ostatní uživatele vodních ploch, např. rybáře. I na to je ve vyhlášce pamatováno,“ říká primátor Beitl.

Stručně z nové vyhlášky 

Místa veřejného prostranství určená pro volný pohyb psů či jiných zvířat v zájmovém chovu 

 1. část Lesoparku Žižkův Vrch
 2. louky Na Dolině na konci ulice Liliová, Antala Staška
 3. travnatý svah mezi ulicemi Pod Baštou a Saskova
 4. travnatá plocha mezi chodníkem ul. Palackého, pěšinou směřující k objektu v ul. B. Němcové č. 46 a budovou Telefónica O2 - Mšenský park
 5. travnaté plochy mezi ulicemi 5. května a Lipanská
 6. travnatá plocha v ul. Opletalova
 7. část vodní plochy na Novoveském koupališti a část přilehlé travnaté plochy
 8. vodní plochy II. a III. nádrže přehrady Mšeno vč. pásma v šíři 5 m od hranice plochy vodní hladiny na břeh dle aktuálního stavu vody

Místa veřejného prostranství určená pro volný pohyb psů či jiných zvířat v zájmovém chovu vymezená časově 

Místa veřejného prostranství jsou určena pro volný pohyb psů či jiných zvířat pouze v období či čase u těchto prostor vymezených. Mimo období a mimo čas uvedený ve vyhlášce je volný pohyb psů či jiných zvířat na v těchto prostorách zakázán.

 1. od 1. září do 30. dubna běžného kalendářního roku tedy mimo koupací sezónu vodní plocha I. nádrže přehrady Mšeno vč. pásma v šíři 5 m od hranice plochy vodní hladiny na břeh dle aktuálního stavu vody). Tato plocha je určená pouze pro koupání (volný pohyb) psů, nikoliv jiných zvířat, a to jen v daném období
 2. denně v čase od 19:30 do 7:30 park pod hrází - ul. U Přehrady
 3. denně v čase od 19:30 do 7:30 Tajvan
Vytvořeno 30.4.2014 | přečteno 3306x | Petr Vitvar
load