Občané v Jablonci ušetří za odpad

20.12.2013 - Od 1. ledna 2014 zaplatí obyvatelé Jablonce nad Nisou méně za odvoz komunálního odpadu. „Dohodli jsme se se svozovou firmou na snížení celkových nákladů na odpadové hospodářství ve městě a díky tomu, můžeme občanům svoz odpadu zlevnit,“ vysvětluje náměstek primátora Miloš Vele. Šanci ušetřit v příštím roce v rodinných rozpočtech mají Jablonečané více. Za teplo, pokud jsou připojeni na CZT, protože Jablonecká energetická, a.s. zlevňuje od nového roku dodávky tepla až o 14% a další úsporu zaznamenají ti, kteří se zúčastnili elektronické aukce na elektřinu a plyn, která v Jablonci proběhla v prosinci.

Klasická 120 l popelnice se svozem jednou týdně přijde v roce 2014 na 2 583 Kč, kontejner o objemu 1100 l s týdenním svozem na 21 246 Kč. Jedná se o úsporu 67 Kč ročně u 120 l nádoby a 549 Kč ročně u kontejneru.

Pro další snížení nákladů v odpadovém hospodářství nechává město zpracovat studii Optimalizace hospodaření s komunálními odpady. Cílem této studie je mj. zhodnocení ekonomické udržitelnosti celého systému a zároveň porovnání systémů plateb pro občany za komunální odpad a navržení optimálního řešení. „Současný systém tzv. úhrady, založený na dobrovolnosti, je v současné době již neúnosný, proto hledáme zákonnou formu zpoplatnění občanů s uplatněním případných motivačních prvků vedoucích ke správnému nakládání s komunálním odpadem,“ informuje Vele o záměru města.

Pro příští rok předpokládáme celkové náklady na odpadové hospodářství ve výši cca 36 mil. korun. Podíl města bude činit cca 6,5 mil. Kč. V odpadovém hospodářství jsou na straně příjmů, kromě platby za nádoby na směsný odpad, i odměny od kolektivních systémů. Díky vytříděným odpadům a vysloužilým elektrospotřebičům může v r. 2014 město obdržet přes 4 mil. Kč, které pokryjí až polovinu vynaložených nákladů na separovaný odpad.

Vytvořeno 20.12.2013 12:06:13 | přečteno 2138x | Petr Vitvar