Památku válečných obětí uctili v Jablonci nad Nisou už dnes

, autor: Markéta Hozová

07.05.2013 - U Památníku obětem 2. světové války v jabloneckých Rýnovicích se dnes konal vzpomínkový akt k 68. výročí ukončení 2. světové války. Kromě členů vedení města se památce válečných obětí přišli poklonit také někteří zastupitelé, zástupci Policie ČR i Hasičského záchranného sboru, studenti a ostatní veřejnost.

Primátor města Petr Beitl ve svém proslovu zdůraznil potřebu poučit se z minulosti a neopakovat staré chyby. „Stále je nutné zachovat si zdravý rozum a lidskou důstojnost a nepřenášet své povinnosti a svou zodpovědnost na někoho druhého, i když se to zdá sebejednodušší. Pak by se mohlo stát, že spolu se zodpovědností přijdeme i o svá lidská práva,“ řekl Beitl. Na závěr svých slov vyzval primátor přítomné k uctění památky obětí všech válek na světě minutou ticha.

Věnec za statutární město k památníku spolu s primátorem Petrem Beitlem položili Soňa Paukrtová a Miloš Vele. Se svými květinami se připojili i ostatní přítomní.

Památník obětem 2. světové války vznikl v Rýnovicích již v roce 1948 na místě hromadného hrobu, v němž byli pochováni někteří z vězňů rýnovického pracovního tábora. V letech 2009 - 2010 byl městem renovován za finanční podpory Ministerstva obrany a se spoluúčastí zemí zde pohřbených obětí.

Vytvořeno 7.5.2013 14:14:23 | přečteno 2188x | Petr Vitvar
load