Starosta Beitl sledoval ražbu nové kilové medaile

24.03.2011 - Ve středu 23. března dopoledne představilo vedení společnosti Česká mincovna novou zlatou investiční medaili ze série České bankovky na českých medailích s nominální hodnotou dva tisíce a portrétem Emy Destinnové.

Jde o sběratelskou raritu, neboť kilogramová medaile je vydána v limitovaném stokusovém číslovaném nákladu a její prodejní cena se rovná 1,2 milionu korun. Na její ražbu se přišel podívat také jablonecký starosta Petr Beitl.

Před samotnou slavnostní ražbou se sešel starosta Petr Beitl ke krátkému rozhovoru s ředitelem České mincovny Radkem Šultou a reprezentantem majoritního vlastníka společnosti Karlem Zoubkem. „To, že je Jablonec vnímán v současné době stále více nejen jako město sportu a bižuterie, ale také jako mincovní, je velmi pozitivní. Proto jsme se s oběma pány také dohodli, že město bude nápomocno potencionálnímu rozvoji firmy,“ konstatoval starosta Beitl.

Jeho slova potvrdil i Karel Zoubek. „Už nás tolik netlačí výstavba nových prostor určených pro ražbu euromincí, ale snažíme se najít ve spolupráci s městem nějaké perspektivní řešení do budoucna v souvislosti s novým územním plánem.“

Zlatá medaile s Emou Destinnovou o váze jednoho kilogramu je druhá ze série České bankovky na českých medailích a jejími autory jsou ak.mal. Oldřich Kulhánek a ak.soch. Vladimír Oppl. „Ačkoliv se její cena rovná 1,2 milionu korun, je ze stokusové emise již přibližně 70 procent rezervováno,“ ujistil ředitel společnosti Česká mincovna Radek Šulta a dodal, že padesát kusů medailí je buď již zaplaceno nebo je na ně složena záloha. „Zlatou investiční medaili nekupují lidé jen jako investici, ale hlavně sběratelé jako dílo umělce, kterého sbírají. Proto jsme také její atraktivitu zvýšili snížením emise na pouhých sto kusů,“ uzavřel Šulta.

Sběratel společně s medailí získá originální grafický list s portrétem Emy Destinnové, který je číslovaný a signovaný akad. mal. Oldřichem Kulhánkem, a kopii medaile provedenou v pozlacené mědi. V dubnu by se měla jedna kopie zlaté investiční medaile s portrétem Emy Destinnové objevit také v Muzeu české hudby v Praze.

Ražba nové kilové medaile

23.03.2011 Česká mincovna Jablonec nad Nisou

Starosta P. Beitl v České mincovně, foto: J. Fričová

 

Zlatá kilová medaile, foto: J. Fričová

 

Certifikát k medaili, foto: J. Fričová

 

Grafický návrh medaile, foto: J. Fričová

 

Poslední úpravy, foto: J. Fričová

 

Hotová medaile, foto: J. Fričová

 
 
Vytvořeno 24.3.2011 10:01:53 | přečteno 3317x | Petr Vitvar
Štítky: medaile a mince
 
load