Nová městská medaile byla zcela poprvé k vidění

Tisková zpráva 11.09.2010

Zcela poprvé byla v sobotu (11.09.2010) v rámci Dne evropského dědictví k vidění v kanceláří starosty nová městská medaile PRO MERITIS JABLONEC NAD NISOU. Ta je velmi zvláštní svým průměrem, jenž je 101 mm.

Návrh medaile vzešel z výtvarné soutěže uspořádané městem v roce 2009. Jejím autorem je ak. soch. Jiří Dostál. Na přední straně je nápis PRO MERITIS Jablonec nad Nisou se stylizovaným pohledem na město a jeho dominanty, na zadní straně je volný čtvercový prostor pro dorytí jména oceněné osoby.

Medaili razí družstvo ZNAK Malá Skála, ražebna Železný Brod, z mosazi a je ručně patinována. „Jde o dosud největší mosaznou ražbu tohoto tradičního výrobce medailí a o největší raženou městskou medaili v novodobé české historii,“ říká vedoucí oddělení komunikace s veřejností Borek Tichý a dodává, že redukci ze sádrového modelu a nástroj na výrobu razidel zhotovila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou.

Kromě Dne evropského dědictví bude tato městská medaile vystavována při zvláštních příležitostech. Společně s ní návštěvníci pracovny starosty uvidí ještě medaili Otce města Josefa Pfeiffera, která byla vyražena před dvěma lety ke 200. výročí povýšení Jablonce na městys, honosí se průměrem 85 mm a dvojjazyčným textem, jenž se na oficiální městské ražbě objevil zřejmě poprvé. Úplný obrázek pak dotvoří ucelená kolekce všech významných medailí, které město dalo vyrazit.

Další informace

  • Cena města PRO MERITIS JABLONEC NAD NISOU (latinský název znamená v češtině „za zásluhy“) a medaile k němu byly ustaveny Zastupitelstvem města Jablonce nad Nisou na jeho zasedání dne 27. května 2010 (usnesení č. ZM/850/2010). Ocenění je určeno pro jednotlivce a přesně vymezené skupiny osob, které se významným způsobem zaslouží o město Jablonec nad Nisou, jeho dobrou pověst a rozvoj. Stejná medaile bude udělována i v případě udělení čestného občanství.
  • Pro meritis (výtvarná soutěž návrhů čestné medaile a plakety města Jablonec nad Nisou)
  • Městská medaile Josefa Pfeiffera
Vytvořeno 10.9.2010 14:59:59 | přečteno 2345x | Petr Vitvar
Štítky: medaile a mince
 
load