Ministerstvo financí bojkotuje snahu měst o regulaci hazardu

Tisková zpráva 08.10.2010

Celkem pětkrát město během dvou let nekompromisně odmítlo otevření herny v Lidické ulici přímo v centru Jablonce. Poslední ne řeklo v červenci tohoto roku. Herna však zahájila provoz, a to na základě povolení ministerstva financí.

Ministerstvo financí ČR nedbalo negativního vyjádření města a svým rozhodnutím popřelo obecně závaznou vyhlášku Jablonce nad Nisou o regulaci výherních hracích přístrojů. Herna v Lidické totiž nesplňuje požadavky dané vyhláškou, neboť je umístěna v menší než padesátimetrové vzdálenosti od školského zařízení. Rozhodnutí ministerstva navíc vyvolalo řadu oprávněných negativních reakcí Jablonečanů.

„V ulici Kamenná je totiž speciální základní škola. Ta se sice stěhovala do nových prostor z Jugoslávské ulice až o prázdninách, ale město s vědomím toho, že od září opět začne školní provoz v bývalé budově obchodní akademie, dalo ministerstvu financí negativní stanovisko k otevření herny v její bezprostřední blízkosti,“ říká jablonecký starosta Petr Tulpa. Herna rovněž nesplňuje požadavky města na vnější vzhled provozovny, který by neměl vyzývat k hazardu, ať už se jedná o neony, jackpoty, či křiklavé polepy, a to zejména v městské památkové zóně.

Ministerstvo financí ČR při povolení této herny porušilo to, co samo v červnu loňského roku deklarovalo. Totiž, že při povolování umístění nových heren s videoterminály bude respektovat stanoviska obcí a jejich obecně závazné vyhlášky. Svým postupem bojkotuje snahu města o regulaci hazardu na území města a zmírnění jeho negativních dopadů.

„Město Jablonec bude po Ministerstvu financí ČR požadovat vysvětlení, proč nerespektovalo jeho opakovaná negativní stanoviska, obsahující zcela konkrétní důvody proč tuto hernu nepovolit,“ dodává Tulpa.

Další informace

Vytvořeno 8.10.2010 13:03:31 | přečteno 2604x | Petr Vitvar
Štítky: hazard
 
load