Vznik republiky si připomněli představitelé města i senioři

, autor: Radka Baloghová

02.11.2012 - Státní svátek 28. 10. – 94. výročí vzniku samostatného Československa si jablonečtí senioři připomněli slavnostním koncertem ve Spolkovém domě už v pátek 26. října.

Koncert pro seniorskou veřejnost uspořádalo Centrum sociálních služeb s podporou statutárního města. V zaplněném sále vládla sváteční a důstojná atmosféra. Po české státní hymně, která celý koncert zahájila, pozdravil obecenstvo náměstek primátora Petr Tulpa a seznámil přítomné s textem zakládací listiny z 28. října 1918. Paní Anna Červenková přečetla úryvek z knihy Karla Čapka Čtení o T. G. M. Na koncertě v podání Rychnovského tria zazněly české a moravské písně. Nechyběly ani oblíbené Ach synku, synku a Teče voda, teče.

V sobotu následoval výlet do Sezimova Ústí, kde senioři navštívili Benešovu vilu a položili květiny na hrob prezidentského páru manželů Hany a Edvarda Benešových. Zájezd, o který byl mezi seniory velký zájem, organizovali opět pracovníci Centra sociálních služeb ve spolupráci se statutárním městem Jablonec nad Nisou.

V neděli, v den státního svátku, položili představitelé města, náměstci primátora Miloš Vele a Petr Tulpa, květiny k Památníku obětem 1. světové války v Tyršových sadech při komorním pietním aktu.

Slavnostní vzpomínkový akt u příležitosti 94. výročí konce první světové války a vzniku samostatného Československa se konal v pondělí 29. října za účasti celého vedení města, zastupitelů, starostů okolních obcí, zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu a Policie ČR. Primátor Petr Beitl ve svém projevu připomněl význam demokracie a upozornil, že ačkoli nálada ve společnosti obecně není dobrá, je třeba si uvědomit, že žijeme v jedné z historicky nejpříznivějších etap našeho státu a již 70 let naše země nepoznala válku. Dále se vrátil k vystoupení prezidenta republiky Václava Klause z 28. 10. 2012. „Projev prezidenta byl výstižný a obsahoval vše, co bych podepsal i já,“ řekl Beitl na závěr své řeči.

Připomenutí výročí vzniku republiky

, autor: M. Hozová